eReport.sk
Pamätník v Katynskom lese a odstránenie poľskej vlajky v ňom sa zrejme stane dôvodom na poľsko-ruskú roztržku. Zdroj wikipedia.org

Poliaci odkázali Rusom: Odstránenie poľskej vlajky z TOHTO pamätníka je pre Varšavu neprijateľné!

Počas II. svetovej vojny si svoje „užili“ ľudia prakticky po celom svete. A na vine neboli iba Hitler a Nemecko. Otvorené rany sa dlho hojili aj medzi Poliakmi, Ukrajincami a Rusmi. Rusi ich smerom k Poliakom teraz opäť rozjatrili.


Pokusy o odstránenie poľskej vlajky z pamätníka katynského masakra v Rusku je „absolútne neakceptovateľné“. Vyhlásil to námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz. TASR správu prevzala od agentúry PAP, ktorá o tom informovala dnes. V rozhovore pre poľskú televíznu stanicu TVP odvysielanom v nedeľu tak Przydacz reagoval na správy o tom, že ruské úrady odstránili poľskú vlajku z vojenského cintorína v ruskej obci Katyň ležiacej v Smolenskej oblasti.

Poliakov v Katynskom lese nechal zmasakrovať Stalin

O odstránení vlajky ako prvý informoval ruský nezávislý spravodajský portál meduza.io s odvolaním sa na starostu mesta Smolensk Andreja Borisova. „Na ruskom pamätníku nemôžu byť žiadne poľské vlajky, a to zvlášť po protiruských vyjadreniach poľských politikov,“ citoval portál Borisova. „Pokus o odstránenie vlajky z poľského cintorína je absolútne neakceptovateľný… Rusko vedie agresívnu politiku. Vidí našu pevnú pozíciu a tam, kde nás nemôže inak obťažovať, bude vyvolávať takéto menšie krízy,“ uviedol Przydacz s tým, že poľský rezort diplomacie do situácie zasiahne, avšak neočakáva výraznú zmenu ruskej politiky. „Nakoniec, nikto príčetný nemôže poprieť, že tam (pri katynskom masakri) boli zabití poľskí dôstojníci a že by tam preto mala viať poľská vlajka. Táto vlajka bola odstránená s cieľom vyvolať úzkosť, no je tiež akýmsi emočným pokusom o odplatu,“ uviedol Przydacz.

Nikto príčetný nemôže poprieť, že tam (pri katynskom masakri) boli zabití poľskí dôstojníci a že by tam preto mala viať poľská vlajka.

Marcin Przydacz, námestník poľského ministra zahraničných vecí

Námestník na záver uviedol, že Poľsko plánuje v tejto súvislosti poslať diplomatickú nótu ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi, avšak je možné, že na ňu nedostane žiadnu odpoveď. Pamätné miesto, z ktorého bola odstránená poľská vlajka, je pripomienkou masakru v Katynskom lese na západe Ruska. Ide o sériu masových popráv, pri ktorej zahynulo približne 25-tisíc poľských vojnových zajatcov, predovšetkým dôstojníkov a policajtov považovaných za protikomunistické živly. Tých na príkaz Josifa Stalina zmasakrovala v roku 1940 politická polícia Sovietskeho zväzu, Ľudový komisariát vnútra (NKVD).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyňski.
  2. Zľava poľský prezident Andrzej Duda a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  3. Ľudia, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom zo susednej Ukrajiny, vystupujú z vlaku na železničnej stanici v poľskom meste Przemyšl v piatok 25. februára 2022.
  4. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka na ceste v meste Mariupol počas 54. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v pondelok 18. apríla 2022.

K zabíjaniu došlo na viacerých miestach, no masaker bol napokon pomenovaný po Katynskom lese, kde boli prvýkrát nájdené masové hroby obetí, pripomína PAP. Sovietsky zväz dlho odmietal zodpovednosť za tento čin a obviňoval z neho nacistické Nemecko. Moskva oficiálne priznala pravdu o Katyni až v roku 1990.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poliaci odkázali Rusom: Odstránenie poľskej vlajky z TOHTO pamätníka je pre Varšavu neprijateľné!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti