eReport.sk
Protestujúci v Ottawe, foto:tasr/Ap

V Ottawe vyhlásili stav núdze, protesty sa vymkli spod kontroly

Po viac ako týždeň trvajúcich protestoch proti pandemickým opatreniam a očkovaniu v kanadskej metropole Ottawa vyhlásil starosta Jim Watson v meste v nedeľu stav núdze.

Opatrenie je potrebné vzhľadom na „vážne ohrozenie bezpečnosti obyvateľov“ v dôsledku pokračujúcich protestov, uvádza sa v oznámení mesta. To podľa vyhlásenia potrebuje viac podpory z iných častí krajiny i od federálnej vlády, informovala agentúra DPA. Starosta Watson predtým uviedol, že situácia sa „úplne vymkla spod kontroly“, pričom protestujúcich je oveľa viac než má mesto k dispozícii policajtov, napísala agentúra AFP.

Obyvatelia mesta sa sťažujú

Miestni obyvatelia sa sťažujú na neutíchajúci hluk klaksónov i obťažovanie a urážanie zo strany protestujúcich. Polícia v nedeľu demonštrantov znova vyzvala, aby opustili centrum Ottawy po tom, ako počas uplynulej noci došlo k narušeniam poriadku.

Polície priznala nezvládnutie situácie

Od soboty policajti udelili viac než 450 pokút, okrem iného za nebezpečnú jazdu a obťažovanie hlukom. Viacero osôb zadržali, pričom v takmer 100 prípadoch začali vyšetrovanie možných porušení zákona zahŕňajúcich trestné činy z nenávisti.V sobotu sa na protestoch podľa odhadov polície zúčastnilo 5000 ľudí. Časti centra mesta blokovalo okolo 1000 nákladných vozidiel a iných áut. Miestnych obyvateľov úrady vyzývali, aby sa centru vyhýbali.

Protestná akcia v Ottawe sa začala koncom januára príchodom stoviek kamiónov. Tzv. Konvoj slobody (Freedom Convoy) a jeho stúpenci sa „utáborili“ neďaleko kanadského parlamentu a vyhlasujú, že budú protestovať, pokým nebudú zrušené pandemické obmedzenia. Protesty pôvodne podnietila požiadavka kanadských úradov na očkovanie kamionistov vracajúcich sa z USA.

Bude vás zaujímať:

  1. Chodec kráča okolo zaparkovaného kamióna 7. februára 2022 v Ottawe.
  2. Kamión protestujúci v Ottawe,
  3. Kamión protestujúci v Ottawe,
  4. Policajti stoja počas demonštrácie proti pandemickým opatreniam na moste vedúcim do Spojených štátov

Medzičasom však účastníci týchto zhromaždení protestujú proti epidemickým obmedzeniam v krajine i celkovo proti vláde kanadského premiéra Justina Trudeaua. Podobné, i keď menšie demonštrácie sa v sobotu konali aj v ďalších kanadských mestách ako Toronto, Quebec a Winnipeg.

Veľká časť Kanaďanov podľa nedávneho prieskumu podporuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu. V krajine je úplne zaočkovaných viac ako 77 percent obyvateľstva.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Ottawe vyhlásili stav núdze, protesty sa vymkli spod kontroly

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti