eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

Najvyšší súd zrušil právo na interrupcie. Biden: USA sa vrátili o 150 rokov dozadu!

Rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zrušiť federálne právo na interrupciu vracia Spojené štáty o 150 rokov do minulosti. Počas piatkového mimoriadneho televízneho vyhlásenia z Bieleho domu to uviedol americký prezident Joe Biden, informovali agentúra AFP a televízna stanica CNN.

„Najvyšší súd USA dnes výslovne odňal americkým ženám ústavné právo. Neobmedzil ho. Jednoducho ho odobral. To sa ešte nikdy nestalo,“ vyhlásil Biden. „Súd ako dôvod (zrušenia rozsudku Roeová verzus Wade) uviedol štátne zákony kriminalizujúce interrupcie, ktoré siahajú až do 19. storočia. Súd doslova vrátil Ameriku o 150 rokov späť,“ dodal šéf Bieleho domu.

Podľa Bidena je najnovšieho rozhodnutie súdu „realizáciou extrémnej ideológie“ a z jeho pohľadu ide o „tragickú chybu“.

Návrat do minulosti

Prezident USA v prejave sľúbil, že bude pokračovať v boji za reprodukčné práva žien, a vyzval voličov, aby počas nadchádzajúcich volieb do Kongresu volili zákonodarcov, ktorí budú pracovať na uzákonení práva na umelé prerušenie tehotenstva. „Túto jeseň je Roeová verzus Wade na hlasovacom lístku,“ povedal Biden s odkazom na prelomové rozhodnutie z roku 1973, ktorým sa interrupcia stala legálnou na federálnej úrovni.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Alexander Drueke a Andy Huynh sä údajne prvými zajatými občanmi USA počas vojny na Ukrajine.
  2. Prezident USA Joe Biden na bicykli.
  3. Americký prezident Joe Biden.
  4. Americký prezident Joe Biden.

Prezident USA ďalej vyzval občanov, ktorí plánujú proti piatkovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu protestovať, aby sa demonštrácie zaobišli bez násilia. Otázka umelého prerušenia tehotenstva rozdeľuje americkú spoločnosť. Podľa nedávneho prieskumu spoločností Politico a Morning Consult bolo 53 percent voličov v USA proti zrušeniu rozsudku Roeová verzus Wade.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najvyšší súd zrušil právo na interrupcie. Biden: USA sa vrátili o 150 rokov dozadu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti