tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

V Česku je nový subvariant omikronu! Prekonanie nákazy nepomáha

V Česku sa objavil prvý prípad nákazy variantom BA.2.76, ktorý má blízko k subvariantu omikronu s neoficiálnym názvom kentaur. Imunita získaná po prekonaní ochorenia COVID-19 by proti tomuto subvariantu nemala stačiť. TASR o tom informuje na základe pondelkovej správy portálu TN.cz českej televízie Nova.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. očkovanie
  2. očkovanie
  3. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Subvariant BA.2.76 sa, podobne ako kentaur s označením BA.2.75, zaraďuje do rodiny mutácií, ktorých vývoj pokladáme za dobré sledovať. Tento subvariant s označením kentaur už Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zaradilo medzi takzvané varianty záujmu,“ upozornila v pondelkovej tlačovej správe vedúca českého Národného referenčného laboratória (NRL) pre chrípku a nechrípkové respiračné vírusové ochorenia Helena Jiřincová.

NRL potvrdilo prvý prípad nákazy subvariantom BA.2.76 celogenómovou sekvenciou. „Podľa dostupných informácií zo zahraničia by BA.2.76, ktorý ešte nemá vlastné pomenovanie, mohol podobne ako kentaur patriť do skupiny, ktorá dobre uniká protilátkam neutralizujúcim koronavírus. To znamená, že proti nemu nie je dostatočná imunita po prekonaní ochorenia, a to ani po infekcii omikronon, predovšetkým variantom BA.1,“ uviedla podľa TN.cz Jiřincová.

Český imunológ Václav Hořejší v pondelok pre Rádio Impuls povedal, že očkovanie je účinné aj proti novým subvariantom omikronu. Ľudia by sa podľa neho mali dať očkovať. Štvrtú dávku odporúča prevažne ľuďom vo veku nad 40 rokov. „Zdraví tridsiatnici a štyridsiatnici majú desaťkrát menšie riziko vážneho priebehu ochorenia alebo úmrtia,“ vyhlásil.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Česku je nový subvariant omikronu! Prekonanie nákazy nepomáha

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku