eReport.sk
Pavol Čekan. Foto: fb/pavol.cekan

Vedec Čekan drsne odkázal: Nerozumiem, prečo sú v politike ľudia, ktorí odpisovali v škole!

Biochemik Pavol Čekan, ktorý sa stal verejne známym najmä vďaka svojim vystúpeniam a odporúčaniam počas pandémie ochorenia covidu, a treba povedať, že jeho vyhlásenia neraz polarizovali občanov, teraz hodnotil svoje pôsobenie na Slovensku. „Dnes je to presne päť rokov, čo som sa vrátil s rodinou na Slovensko. Po 20 rokoch života v zahraničí. Chceli sme si s Marinkou okúsiť život doma, aby naši synovia vyrastali na Slovensku a spoznali našu domovinu a spoločnosť, našu kultúru, históriu, prírodu, naše Tatry,“ vysvetľuje známy vedec na sociálnej sieti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ilustračné foto
  2. Hnutie Republika pri príležitosti

Čekan tvrdí, že počas spomínaných piatich rokov na Slovensku stretol mnoho prajných Slovákov. „Zažil som vďaku, uznanie, spoznal som našu krajinu a jej progres za posledných 20 rokov,“ píše biochemik. Zároveň upozornil, že nie všetko, čo ho postretlo, bolo z jeho pohľadu pozitívne: „Videl som aj odvrátenú tvár našej republiky, či niekedy pravé charaktery niektorých krajanov. Tu je niekoľko dôležitých spoznaní ktoré značne ovplyvnili môj pohľad na život na Slovensku.videl som aj odvrátenú tvár našej republiky, či niekedy pravé charaktery niektorých krajanov. Tu je niekoľko dôležitých spoznaní ktoré značne ovplyvnili môj pohľad na život na Slovensku.“

Kompletnú osobnú bilanciu Pavla Čekana prinášame v plnom znení, teda bez cenzúry tak, ako ju vedec zverejnil vo svojom dnešnom statuse. Čekan svoje postrehy rozdelil do niekoľkých bodov, ktoré zahŕňajú okrem oblasti vedy napríklad aj politiku.

  • VEDA: Na Slovensko som prišiel budovať našu firmu MultiplexDX, ktorá primárne vyvíja diagnostické technológie a metódy pre onkologických pacientov. Skrz MultiplexDX som spoznal slovenskú vedu, ktorej chýba, žiaľ, poriadne financovanie a zázemie. Naša veda by si zaslúžila oveľa väčšiu a stabilnejšiu podporu štátu a spoločnosti. Avšak potrebuje aj vnútornú obrodu, výmenu generácií, intenzívnejšiu internacionalizáciu, návrat slovenských vedcov zo zahraničia, či zastaviť odliv mozgov. Pandémia jasne ukázala akcieschopnosť slovenskej vedy. Spoznali sme špičkové vedecké tímy, ktoré dokázali zabrať vtedy, keď to Slovensko najviac potrebovalo. Máme na čom stavať, ale treba s tou podporou vedy a výskumu začať hneď. Pretože je to beh na dlhé trate a takto modernú či inovatívnu spoločnosť bez vedy, jej poznatkov a produktov, nevybudujeme.

Neviem, čo Slováci komu spravili, že toto sú naši politici, česť výnimkám. Každopádne, Slovensko si zaslúži lepšie vlády, lepších politikov, skutočných lídrov a odborníkov.

  • POLITIKA: Po 5 rokoch môžem s istotou konštatovať, že absolútne nerozumiem slovenskej politike. Nechápem, prečo idú ľudia do politiky klamať, podvádzať, kradnúť, zneužívať moc, šíriť nenávisť, radikalizovať spoločnosť, atď. Nerozumiem, prečo sú v politike ľudia, ktorí odpisovali v škole, pofidérne podnikali alebo sú to rasisti, agresívni ľudia, či samoľúbi a zakomplexovaní egoisti, ktorým vôbec nejde o blaho ľuďí a budúcnosť našej krajiny. Neviem, čo Slováci komu spravili, že toto sú naši politici, česť výnimkám. Každopádne, Slovensko si zaslúži lepšie vlády, lepších politikov, skutočných lídrov a odborníkov. Inak budú mladí a rozumní ľudia odtiaľ nenávratne utekať. Žil som v 3 rôznych krajinách a viem s istotou povedať, že dá sa to, že každá krajina má svojich lídrov, inteligenciu, odborníkov, vizionárov, ktorí dokážu celú spoločnosť potiahnuť. Sú tu aj medzi nami na Slovensku.

Niekedy ma chytá úzkosť, keď vidím ako tu niektorí ľudia žijú, že niektoré deti nemajú prístup ku kvalitnému

  • REGIÓNY: Päť rokov cestujem po Slovensku a stretávam sa tu s neskutočnými regionálnymi rozdielmi. Máme tu hladové doliny, regióny s vysokou nezamestnanosťou, oblasti, kde ľudia žijú pod hranicou chudoby, rómske osady, dediny bez kanalizácie, atď. Sme členskou krajinou EÚ, máme obrovské finančné zdroje v podobe eurofondov práve na rozvoj zaostalejších regiónov a akoby sme prešľapovali na mieste. Niekedy ma chytá úzkosť, keď vidím ako tu niektorí ľudia žijú, že niektoré deti nemajú prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a nemajú rovnaké šance ako tie ostatné. V chudobných regiónoch chýbajú ihriská, cyklotrasy, školy, dostupná doprava, cestná infraštruktúra, atď. Toto musí byť prioritou, ak chceme solidárne Slovensko, Slovensko pre všetkých.

Nejdem tu porovnávať naše zdravotníctvo a školstvo s tým, čo som zažil vo Veľkej Británii, na Islande alebo v USA. Ale bez zdravých a vzdelaných ľudí lepšie Slovensko nebude. Toto už nie je iba priorita pre Slovensko, to je už esenciálna nevyhnutnosť zlepšiť naše

  • ZDRAVOTNÍCTVO A ŠKOLSTVO: V oboch chýbajú peniaze. V jednom chýbajú zdravotníci, v druhom učitelia. Všade sú nízke platy. Oba rezorty postrádajú poriadne reformy. V jednom zomiera viac pacientov než by muselo, v druhom vychovávame študentov pre zahraničné univerzity, z ktorých sa len malé percento vráti domov na Slovensko. Ale v oboch sú špičkoví zdravotníci a skvelí učitelia, ktorí svoju prácu milujú a zachraňovať životy, respektíve nalievať vedomosti do hláv našich detí, je pre nich veľkým zadosťučinením. Nejdem tu porovnávať naše zdravotníctvo a školstvo s tým, čo som zažil vo Veľkej Británii, na Islande alebo v USA. Ale bez zdravých a vzdelaných ľudí lepšie Slovensko nebude. Toto už nie je iba priorita pre Slovensko, to je už esenciálna nevyhnutnosť zlepšiť naše zdravotníctvo a školstvo. Zlepšiť za každých podmienok – vyšších platov, lepších podmienok na prácu, infraštruktúry, rýchlejšiemu a lepšiemu prístupu k novým a moderných technológiám, atď. Musíme začať hneď. Inak si budeme len klamať, že nám záleží na tejto krajine, na našich deťoch, na budúcnosti Slovenska.

Ľudia neveria odborníkom, lekárom, politikom, vláde, neveria nikomu. S takou nedôverou v spoločnosti sa ťažko robia reformy a dôležité celospoločenské zmeny.

  • NEDÔVERA: Pandémia a neskôr aj vojna na Ukrajine odkryla veľký problém našej spoločnosti: Viera v konšpirácie a hoaxy. Naša spoločnosť je často manipulovaná dezinformáciami, klamstvami, ktoré šíria často aj samotní politici. Konšpirácie obľubujú Slováci bez ohľadu na vek, mnohí ľahko podľahnú klamstvám. Toto všetko prehlbuje na Slovensku krízu autorít. Ľudia neveria odborníkom, lekárom, politikom, vláde, neveria nikomu. S takou nedôverou v spoločnosti sa ťažko robia reformy a dôležité celospoločenské zmeny. Slováci radšej uveria populistom šíriacim konšpirácie, nenávisť, agresiu, atď. Avšak často koreňom nedôvery je zlý sociálny status, zlý zdravotný alebo psychicky stav, veľké sklamanie a nešťastie v živote, slabé vzdelanie, šikana, nepochopenie alebo spoločenská izolácia daného človeka. Ako spoločnosť a aj štát to často ignorujeme. S týmto musíme niečo spraviť. Musíme sa zlepšiť vo všetkom, či ide o regionálne rozdiely, školstvo, slušnosť a spravodlivosť, dôveru v inštitúcie a autority, zdravotníctvo, kultúru, patriotizmus, minimálnu mzdu, sociálne dávky, historickú pamäť, atď. Naozaj vo všetkom a hneď.

Možno sme sa len odnaučili spolupracovať a navzájom sa počúvať. Možno sme len bytostne závislí na vlastnom názore, aj keď nie je správny, ba môže ublížiť.

  • DÁ SA TO! Po 5 rokoch som spoznal pre mňa nové Slovensko a nových ľudí. Aj keď je toho strašne veľa, čo treba zlepšiť, opraviť, inovovať, či zrekonštruovať, šikovných ľudí a potenciál na to určite máme. Možno sme sa len odnaučili spolupracovať a navzájom sa počúvať. Možno sme len bytostne závislí na vlastnom názore, aj keď nie je správny, ba môže ublížiť. Každá kríza je aj príležitosť na zmenu a nový začiatok. Veď predsa všetci chceme žiť dobrý, spravodlivý, bohatý a pohodlný život. A preto sa naozaj oplatí spolupracovať, spájať sa, naslúchať jeden druhému. Ja osobne sa o to snažím každý deň. Uvidíte, ono sa to naozaj oplatí!
FOTO Celý status Pavla Čekana

GALÉRIA – Foto: fb/pavol.cekan


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vedec Čekan drsne odkázal: Nerozumiem, prečo sú v politike ľudia, ktorí odpisovali v škole!

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre