eReport.sk
Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok
Ivan Korčok. Foto: tasr/ap

Korčok priznal neúspech: Afganci, ktorým sme vybavili miesto v lietadle sa nedostali cez Taliban!

“Bohužiaľ, aj takéto situácie prináša dráma na kábulskom letisku. Je mi to úprimne ľúto o to viac, lebo sme dokázali vybaviť miesta v lietadle, ale situáciu na mieste ovplyvniť nevieme,” napísal dnes šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) na sociálnej sieti.

Minister zahraničných vecí s poľutovaním oznámil, že “skupina 20 Afgancov, ktorým sme vybavili miesto v nórskom lietadle sa nedostala cez Talibanom kontrolované stanovisko.”

Svitla nádej, no nevyšlo to

Ako ďalej Korčok píše, naša diplomacia síce vynaložila maximálne úsilie, no nestačilo to. “Ako sme v ostatných dňoch informovali, vynaložili sme maximálne úsilie, aby sme afganským príbuzným našich občanov pomohli dostať sa na Slovensko. Dnes popoludní svitla nádej, keď sa nám po diplomatickej línii podarilo zabezpečiť 20 miest v nórskom evakuačnom lietadle, ktoré malo doviezť túto skupinu do Tbilisi,” vysvetľuje Korčok.

Vládny špeciál čakal v Tbilisi

Ako ďalej píše z Tbilisi už bol pre evakuovaných Afgancov pripravený náš vládny špeciál, ktorý ich mal prepraviť na Slovensko. Cudzinci z ťažko skúšanej krajiny sa však napokon nedostali ani len k nórskemu lietadlu. Zastavil ich Taliban. “Bohužiaľ, len pred malou chvíľou sme dostali správu, že sa tejto skupine nepodarilo prejsť cez kontrolné stanovište Talibanu, ktorý im za dramatických okolností a pod ozbrojenou hrozbou znemožnil dostať sa na letisko,” spresnil Korčok.

“Aj takéto situácie prináša dráma na letisku”

Šéf slovenskej diplomacie ešte uviedol, že Taliban porušuje vlastný prísľub, že umožní evakuáciu do 31. augusta. “Bohužiaľ, aj takéto situácie prináša dráma na kábulskom letisku. Je mi to úprimne ľúto o to viac, lebo sme dokázali vybaviť miesta v lietadle, ale situáciu na mieste ovplyvniť nevieme a to, že tam ide o život ukázal aj včerajší teroristický útok, ktorého výsledkom boli desiatky mŕtvych. Napriek tomu, náš team na pracuje ďalej a ja mu aj touto cestou ďakujem,” dodal minister.

Zdroj: fb/ivan.korcok

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)
  2. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
  3. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.
  4. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.
  5. Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová počas tlačovej konferencie 26. novembra 2019 v Paríži.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport