eReport.sk
Taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio.
Luigi Di Maio. Foto: tasr/ap

Di Maio chce summit o Afganistane: Budeme musieť hľadať spojenectvá. Vrátane Ruska a Číny

Taliansko chce usporiadať mimoriadny summit skupiny G20 o Afganistane v snahe zapojiť tak do globálnej diskusie o kríze v tejto ázijskej krajine aj ďalšie štáty vrátane Ruska a Číny. S odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie talianskeho šéfa diplomacie Luigiho Di Maia o tom informovala agentúra AFP.

Di Maio v utorok v parlamente zdôraznil význam širšieho zoskupenia G20, ktorému v súčasnosti predsedá Taliansko, a ktoré zahŕňa krajiny ako Čína, Rusko, Saudská Arábia a Turecko.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
  2. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.

“Pracujeme na myšlienke zorganizovania ad hoc summitu na podporu hlbšej diskusie o Afganistane. Budeme musieť hľadať spojenectvá a zapojiť všetkých aktérov, najmä tých z tohto regiónu … a to vrátane Ruska a Číny,” povedal Di Maio. Dodal, že Afganistan bude jednou z hlavných tém jeho piatkového stretnutia s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Taliansku.      

Taliansko sa v utorok zúčastnilo aj na virtuálnom summite skupiny G7 o situácii v Afganistane. Skupinu G7 tvorí Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Taliansko a USA.

Taliban po rýchlej ofenzíve prevzal v polovici augusta moc v Afganistane, pričom USA a ich spojenci sa teraz urýchlene snažia evakuovať z tejto krajiny desaťtisíce ľudí, a to ešte pred 31. augustom, ktorý prezident USA Joe Biden stanovil za konečný termín úplného odsunu amerických síl z Afganistanu.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti