eReport.sk
Vojenský dron
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Pentagón: USA zaútočili dronom na člena IS v Afganistane, údajne ho usmrtili

Armáda Spojených štátov zaútočila v sobotu na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) v Afganistane. Ide o odvetu za smrteľný štvrtkový samovražedný útok na letisku v hlavnom meste Kábul. Informovali o tom agentúry AP a AFP s odvolaním sa na ministerstvo obrany USA (Pentagón).

Americká armáda vykonala útok dronom na “plánovača” odnože IS operujúcej na území Afganistanu, známej pod skratkou IS-K alebo ISIS-K, ktorá sa priznala k útoku na kábulskom letisku.

“Bezpilotný útok sa odohral v provincii Nangarhár. Počiatočné signály naznačujú, že sme cieľ zabili,” povedal hovorca Centrálneho velenia armády USA Bill Urban vo vyhlásení. Dodal, že nie sú hlásené nijaké obete z radov civilistov.

Al-Džazíra píše o najmenej 110 obetiach

Nebolo jasné, či usmrtený člen IS bol zapojený konkrétne do plánovania štvrtkového bombového útoku, poznamenala AP. Ten si vyžiadal podľa stanice BBC najmenej 90 obetí a 150 zranených. Údaje o presnom počte obetí sa však rôznia. Panarabská stanica al-Džazíra však píše o najmenej 110 obetiach. Americká stanica CBS informovala o najmenej 170 zabitých. Afganské hnutie Taliban uviedlo, že pri útoku zomrelo najmenej 28 jeho členov. Pri útokoch zahynulo i 13 amerických vojakov a ďalších 18 utrpelo zranenia.

Biden oznámil, že nariadil vypracovať plány na útoky

Pôvodné správy síce hovorili o dvoch bombových útokoch, avšak podľa piatkového vyhlásenia Pentagónu pred bránou letiska došlo len k jednej explózii, ktorú vykonal samovražedný atentátnik.

Aj toto by vás mohlo zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden oznamuje oficiálne stiahnutie amerických vojakov v z Afganistanu v Bielom dome vo Washingtone v stredu 14. apríla 2021.
  2. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.
  3. Dym stúpa po explózii na letisku v Kábule 26. augusta 2021.

Americký prezident USA Joe Biden vo štvrtok oznámil, že nariadil vojenským veliteľom vypracovať operačné plány na útoky na vedenie, majetok a zariadenia IS. “Tí, ktorí vykonali tento útok, ako aj ktokoľvek iný, kto želá Amerike ujmu, vedzte: Neodpustíme. Nezabudneme. Budeme vás prenasledovať a prinútime vás zaplatiť,” prisľúbil.

Spojené štáty zároveň opätovne vyzvali svojich občanov, aby “okamžite” opustili brány letiska, pretože stále hrozí závažné nebezpečenstvo.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport