eReport.sk
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Foto: tasr/ap

Už je známe prvé stanovisko! Čo zistili experti v Záporožskej jadrovej elektrárni?

Fyzická integrita Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES) na juhu Ukrajiny bola v dôsledku častého ostreľovania niekoľkokrát narušená. Vyhlásil to vo štvrtok šéf Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi po tom, čo jeho tím elektráreň prvýkrát navštívil. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Na archívnej snímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf Richard Sulík v marci 2016.
 2. Snímka z videa, ktoré sa objavilo na internete.
 3. Na Ukrajine prebiehajú boje
 4. Britský premiér Boris Johnson.
 5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 6. Šéf Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi (vpravo).
 7. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
 8. Dobré správy
 9. Závažné obvinenie
 10. Americký prezident Joe Biden.
 11. Príliš skoro na mier?
 12. Záporožská atómová elektráreň (ZAES) je po ruskom útoku bez dodávok elektrickej energie a je pripojená na dieselové generátory.
 13. Rusko je synonymom teroru
 14. Generálny tajomník OSN António Guterres
 15. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.

Tím inšpektorov dozornej agentúry OSN vedený Grossim dorazil vo štvrtok na návštevu elektrárne, počas ktorej plánuje vykonávať „bezpečnostné a ochranné aktivity“.

Časť misie ostane v elektrárni

„Je zjavné, že elektráreň a fyzická integrita elektrárne boli niekoľkokrát narušené,“ uviedol Grossi po tom, čo sa z elektrárne vrátil na územie kontrolované Ukrajinou.

Šéf MAAE ďalej uviedol, že časť misie jeho organizácie ostane v elektrárni. „Nikam nejdeme. MAAE tam teraz je, je v elektrárni a ostane tam,“ cituje Grossiho agentúra Reuters.

Šéf dozornej agentúry: Mám obavy a budem mať obavy

Časť expertov, ktorá vo štvrtok spolu s Grossim navštívila ZAES, v elektrárni ostala, aby neskôr poskytla nestranné, neutrálne a technické zhodnotenie situácie. Inšpektori podľa Grossiho ostanú v elektrárni „do nedele alebo do pondelka“.

„Mám obavy v súvislosti s elektrárňou a budem mať obavy, až kým nenastane stabilnejšia situácia, ktorá bude predvídateľnejšia,“ uviedol šéf dozornej agentúry OSN.

Členovia tímu boli oblečení v nepriestrelných vestách

Medzinárodní experti z MAAE dorazili do Záporožia, ktoré je pod kontrolou ukrajinských síl, v stredu. Na Ruskom ovládané územie prešiel tím dozornej agentúry OSN vo štvrtok a okolo 12.00 h miestneho času dorazil do elektrárne. Členovia tímu bol oblečení v modrých nepriestrelných vestách a na hlavách mali modré prilby. Časť inšpektorov spolu s Grossim po niekoľkých hodinách elektráreň opustila. Grossi pre ruské médiá uviedol, že v ZAES videl, čo potreboval.

Rusko obsadilo Záporožskú jadrovú elektráreň v prvých týždňoch invázie. ZAES sa odvtedy nachádza blízko frontovej línie a v posledných týždňoch prichádza k opakovanému ostreľovaniu jej priľahlých oblastí. Z tohto ostreľovania sa navzájom obviňujú Rusko a Ukrajina.   

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už je známe prvé stanovisko! Čo zistili experti v Záporožskej jadrovej elektrárni?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti