eReport.sk
Šéf Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi (vpravo).
Šéf Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi (vpravo). Foto: tasr/ap

Rusi nebránili šetreniu v elektrárni! Grossi: Inšpekčný tím skontroloval všetko, o čo požiadal

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú agentúru (MAAE) Rafael Grossi ukončil prvú návštevu ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne a v piatok večer pristál na letisku vo Viedni. Podľa jeho slov zostáva na mieste šesť odborníkov MAAE a budú tam pokračovať v práci. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. Michail Gorbačov na prvom summite s Ronaldom Reaganom v Ženeve v novembri 1985.
  3. Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
  4. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.
  5. Rusko je synonymom teroru

Grossi si počas nebezpečnej návštevy prezrel hlavné časti Ruskom okupovanej elektrárne. Na tlačovej konferencii vo Viedni oznámil, že začiatkom budúceho týždňa MAAE predloží hodnotiacu správu. Dodal, že 14 členný medzinárodný inšpekčný tím skontroloval v elektrárni všetko, o čo požiadal. O svojich zisteniach bude v utorok informovať Bezpečnostnú radu OSN.

Bezpečnostné systémy v kritickej zóne sú v poriadku

Podľa Grossiho inšpektori zaznamenali okolo Záporožskej jadrovej elektrárni vojenskú aktivitu a stopy na budovách, čo znamená, že „fyzická celistvosť zariadenia bola niekoľkokrát narušená“. Grossi to označil za neprijateľné.

O bezpečnosti a bezpečnostných systémoch elektrárne Grossi povedal, že úplne nefungujú, to ale neplatí pre kritickú červenú zónu. V elektrárni naďalej ostávajú inšpektori, ktorí budú neustále informovať o situácii, čo môže byť podľa jeho slov „stabilizujúci faktor“ pre bezpečnosť elektrárne.  

Grossi potvrdil výpadky a narušenie zásobovania

O dodávke elektriny (pre Ukrajinu) šéf MAAE uviedol, že niekoľkokrát nastali celkové výpadky a narušenia zásobovania elektrinou.

Misia MAAE pricestovala do Záporožskej jadrovej elektrárne vo štvrtok 1. septembra po tom, čo bolo jej okolie viackrát ostreľované. Na Ukrajine aj v Európe preto vznikli obavy z jadrovej katastrofy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi nebránili šetreniu v elektrárni! Grossi: Inšpekčný tím skontroloval všetko, o čo požiadal

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti