Ústavný súd SR vyhovel prezidentke. V stredu prijal na ďalšie konanie návrh prezidentky SR Zuzany Čaputovej na posúdenie ústavnosti sporného paragrafu 363 Trestného poriadku. Zároveň ho spojil s konaním, v ktorom daný paragraf napadla ešte koncom roka 2021 aj skupina poslancov Národnej rady (NR) SR.
Mohlo by vás zaujímať
Ústavný súd SR vyhovel prezidentke
Prezidentka argumentuje, že terajšie znenie paragrafu a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci. Jej návrh na začatie konania o súlade s ústavou sa týka ustanovení paragrafov 363 až 367 Trestného poriadku. ÚS ho prijal v celom rozsahu.
Nezávislá súdna moc
Nezávislosť súdnej moci je podľa Čaputovej potrebné strážiť. „O to viac v mladej demokracii, akou je Slovensko. Zákonné dôvody relativizácie rozhodovacej činnosti súdov preto musia byť reštriktívne, jasné a vyvážené. V prípade terajšieho znenia paragrafu 363 takáto proporcionalita chýba,“ zdôraznila.
Poukázala na to, že rozhodnutie generálneho prokurátora podľa paragrafu 363 Trestného poriadku nie je preskúmateľné a toto ustanovenie neprimerane a nedôvodne preferuje nepreskúmateľný právny názor jednej osoby v reťazci oprávnených orgánov, teda súdov.
§363
Však nijakým spôsobom nezasahuje do nezávislosti súdov. Pretože, aj keď to mainstreamové médiá, prezidentka i vládna garnitúra prezentujú tak, že jeho využitím sa znemožní súdne konanie, nie je tomu tak.
Tento paragraf slúži ako oprava krokov OČTK – vyšetrovateľa a prokurátora. Ktoré sú v rozpore so zákonmi. Po tom, ako generálny prokurátor SR v nejakej kauze využije §363, nič nebráni vyšetrovateľom, aby svoj postup uviedli do súladu so zákonom.
Pirošíková
V nedávnom rozhovore dlhoročná zástupkyňa SR pred ESĽP advokátka Pirošíková pre eReport uviedla, že neobstojí ani ďalší naratív. Ktorý prezidentka používa. Každý človek sa u nás môže obrátiť práve na Ústavný súd.
„Ak chceme zlepšiť postavenie poškodených je potrebné, aby ústavný súd správne aplikoval judikatúru ESĽP, a tak zabezpečil ochranu poškodených už na vnútroštátnej úrovni. Je to oveľa významnejšie ako napádať § 363,“ uviedla Pirošíková.
K tomu, že §363 i jeho používanie je v poriadku, sa okrem nej vyjadrili nielen pre naše noviny dlhoroční trestní advokáti, či sudcovia. Teda na rozdiel od prezidentky, ľudia z praxe. A s praxou.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ústavný súd SR vyhovel Čaputovej. Prijal jej návrh k paragrafu 363 Trestného poriadku