eReport.sk
Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam nepriateľských krajín. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán.
Rusko zaradilo Maďarsko na zoznam nepriateľských krajín. Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: tasr

Únia je znepokojená voľbou Orbánovho spojenca


Európska komisia (EK) v utorok vyjadrila znepokojenie z voľby Andrása Vargu, spojenca predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, za predseda Najvyššieho súdu. Na tlačovej videokonferencii v Bruseli to uviedol hovorca EK Christian Wigand.

Varga, ktorý sa má ujať funkcie začiatkom roku 2021, bol zvolený poslancami maďarského parlamentu v pondelok aj napriek jednomyseľnému odmietnutiu Celoštátnej súdnej rady (OBT), ktorá sa obáva ohrozenia nezávislosti súdov.

Wigand: Najnovší vývoj iba potvrdil naše obavy

Wigand s poukázaním na nedávnu správu EK o právnom štáte, ktorá sa kriticky stavia k otázke nezávislosti maďarského súdnictva, v mene exekutívy EÚ zdôraznil, že „najnovší vývoj iba potvrdil naše obavy“. Obzvlášť znepokojujúce sú podľa neho kroky vedúce k zmene kritérií menovania členov Najvyššieho súdu a jeho predsedu a k zvýšeniu vplyvu parlamentu na justíciu.

Varga bol zástupcom kritizovaného šéfprokurátora

Agentúra DPA pripomenula, že Varga ostatných deväť rokov pôsobil ako zástupca generálneho prokurátora Pétera Polta, ktorý si vyslúžil kritiku Európskej únie za ignorovanie výziev na vyšetrovanie obvinení z korupcie voči politikom a podnikateľom blízkym k premiérovi Orbánovi.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Únia je znepokojená voľbou Orbánovho spojenca

KOMENTOVALI STE: