eReport.sk
KK9 Budapešť - Maďarský premiér Viktor Orbán v úvode rozpravy na zasadnutí parlamentu v Budapešti 23. marca 2020. Poslanci maďarského parlamentu začali v pondelok rokovať o vládnom návrhu o predĺžení stavu núdze, ktorý bol vyhlásený 11. marca a v zmysle zákone môže trvať 15 dní. Premiér Viktor Orbán v úvode rozpravy podľa agentúry MTI zdôraznil, že v boji proti šíreniu nákazy novým druhom koronavírusu je Maďarsko ešte iba na začiatku a že na tento boj je potrebných mnoho prostriedkov. FOTO TASR/AP Hungarian Prime Minister Viktor Orban delivers his speech about the current state of the coronavirus outbreak during a plenary session in the House of Parliament in Budapest, Hungary, Monday, March 23, 2020. (Tamas Kovacs/MTI via AP)

Únia je znepokojená voľbou Orbánovho spojenca

Európska komisia (EK) v utorok vyjadrila znepokojenie z voľby Andrása Vargu, spojenca predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, za predseda Najvyššieho súdu. Na tlačovej videokonferencii v Bruseli to uviedol hovorca EK Christian Wigand.

Varga, ktorý sa má ujať funkcie začiatkom roku 2021, bol zvolený poslancami maďarského parlamentu v pondelok aj napriek jednomyseľnému odmietnutiu Celoštátnej súdnej rady (OBT), ktorá sa obáva ohrozenia nezávislosti súdov.

Wigand: Najnovší vývoj iba potvrdil naše obavy

Wigand s poukázaním na nedávnu správu EK o právnom štáte, ktorá sa kriticky stavia k otázke nezávislosti maďarského súdnictva, v mene exekutívy EÚ zdôraznil, že „najnovší vývoj iba potvrdil naše obavy“. Obzvlášť znepokojujúce sú podľa neho kroky vedúce k zmene kritérií menovania členov Najvyššieho súdu a jeho predsedu a k zvýšeniu vplyvu parlamentu na justíciu.

Varga bol zástupcom kritizovaného šéfprokurátora

Agentúra DPA pripomenula, že Varga ostatných deväť rokov pôsobil ako zástupca generálneho prokurátora Pétera Polta, ktorý si vyslúžil kritiku Európskej únie za ignorovanie výziev na vyšetrovanie obvinení z korupcie voči politikom a podnikateľom blízkym k premiérovi Orbánovi.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Únia je znepokojená voľbou Orbánovho spojenca

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti