eReport.sk

Po návšteve Kyjeva by sa Orbán v piatok mal stretnúť v Moskve s Putinom


V utorok Orbán prvýkrát od začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 navštívil Kyjev. Cesta sa uskutočnila deň po tom, čo sa Maďarsko ujalo polročného predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa v piatok 5. júla stretne v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Uviedla to stanica Rádio Slobodná Európa s odvolaním sa na svoj zdroj z maďarskej vlády. Orbán sa v utorok stretol v Kyjeve so Volodymyrom Zelenským.

Orbánova iniciatíva

Stanica uvádza, že s Orbánom pôjde aj maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Ten už Rusko v poslednej dobe niekoľkokrát navštívil. Orbán patrí k niekoľkým málo západným lídrom, ktorí sa od začiatku invázie s Putinom stretli. V Moskve bol naposledy v septembri 2022 na pohrebe bývalého prezidenta Sovietskeho zväzu Michaila Gorbačova.

O plánovanej ceste maďarskej delegácie do Moskvy ako prvý informoval na sieti X novinár Szabolcs Panyi. Maďarské vládne lietadlo podľa neho let z Budapešti do Moskvy a späť absolvovalo už vo štvrtok, na palube bola pravdepodobne časť Orbánovej delegácie.

V utorok Orbán prvýkrát od začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 navštívil Kyjev. Cesta sa uskutočnila deň po tom, čo sa Maďarsko ujalo polročného predsedníctva v Rade EÚ. To síce dáva Budapešti len malú reálnu moc, umožňuje jej ale ovplyvňovať unijnú agendu. Cieľom maďarského predsedníctva je riešiť problémy, ktorým EÚ čelí, a preto prvá cesta viedla na Ukrajinu, napísal Orbán na Facebooku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Orbán zreteľne hovorí Zelenskému
  2. Viktor Orbán mieri na zasadnutie maďarskej vlády v sobotu 17. septembra.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Orbán v Kyjeve vyzval tu na uzavretie prímeria, ktoré by mohlo urýchliť začatie mierových rozhovorov. „Požiadal som prezidenta, aby pomyslel na trošku odlišný prístup. Urobiť prestávku. Ukončiť boje a potom začať rozhovory,“ vyhlásil.

Zdroj: ceskenoviny, iDnes, X (Twitter)

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po návšteve Kyjeva by sa Orbán v piatok mal stretnúť v Moskve s Putinom

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne