eReport.sk
Orbán sa toho pred lídrami krajín EÚ nebál:
Maďarský premiér Viktor Orbán, foto:tasr/ap

Orbán si zas urobil po svojom, išiel na samit Organizácie turkických štátov. Vysoký predstaviteľ EÚ J. Borrell zúri


Maďarský premiér Viktor Orbán si v sobotu vyslúžil novú výčitku od šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella po tom, ako sa zúčastnil na stretnutí Organizácie turkických štátov (OTS) v Azerbajdžane. Brusel, spojenci EÚ, USA a Kyjev už v piatok odsúdili Orbána aj za rozhodnutie vycestovať do Moskvy a rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine.

Borrell skritizoval Orbána

TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Brusel, spojenci EÚ, USA a Kyjev už v piatok odsúdili Orbána, ktorého krajina začiatkom júla prevzala polročné rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie, za rozhodnutie vycestovať do Moskvy a rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o vojne na Ukrajine.

Predstavitelia EÚ túto nečakanú cestu odsúdili s tým, že podkopáva postoj 27-členného bloku k tomuto konfliktu. Zdôraznili, že Orbán tým nezastupoval Brusel. Podľa Borrella bola Orbánova účasť na sobotňajšom neformálnom samite OTS najnovším podujatím, na ktorom zastupoval iba Maďarsko, a nie Európsku úniu. „Maďarsko nedostalo od Rady EÚ žiadny mandát na rozvíjanie vzťahov s Organizáciou turkických štátov,“ uviedol Borrell.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger sa ohlásil po dlhšej dobe.
  2. Pronárodná politika Orbánovi vychádza
  3. Poľský premiér Donald Tusk

EÚ odmietla pokus OTS legitimizovať

EÚ tiež odmietla pokus OTS legitimizovať medzinárodne neuznanú Severocyperskú tureckú republiku (TRNC) tým, že ju organizácia prijala ako pozorovateľa, pripomenul Borrell.

Stredomorský ostrov Cyprus je už desaťročia rozdelený na medzinárodne uznanú grécky hovoriacu Cyperskú republiku, ktorá je členom EÚ, a Tureckom okupovanú časť Cypru – turecky hovoriacu TRNC, ktorú uznáva len Ankara.

OTS je medzinárodná organizácia združujúca krajiny s turkickými jazykmi, ktorú v roku 2009 založili Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko a Turecko. Maďarsko sa stalo jej pozorovateľským členom v roku 2018.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán si zas urobil po svojom, išiel na samit Organizácie turkických štátov. Vysoký predstaviteľ EÚ J. Borrell zúri

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: