tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na kombosnímke zľava Volodymyr Zelenskyj a Boris Johnson.
Na kombosnímke zľava Volodymyr Zelenskyj a Boris Johnson. Foto: tasr/ap

Ukrajinský prezident Churchillom? Johnson udelil Zelenskému prestížne ocenenie!

Britský premiér Boris Johnson v utorok udelil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému cenu sira Winstona Churchilla za vodcovstvo, informovala agentúra AP.

Zelenskyj Churchillom?

Podľa agentúry AP Zelenskyj ocenenie prevzal len symbolicky – prostredníctvom videospojenia z obradu, na ktorom sa zúčastnili členovia Churchillovej rodiny, ukrajinský veľvyslanec Vadym Prystajko a Ukrajinci, ktorí absolvovali výcvik u britských vojakov. Johnson vo svojom príhovore pripomenul 24. február, keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, a vyhlásil, že Zelenskyj „v tom okamihu najvyššej krízy…čelil skúške vodcovstva, ktorá bola svojím spôsobom rovnako ťažká ako Churchillova výzva v roku 1940“.

Zelenskyj sa poďakoval Johnsonovi a Británii za podporu, ktorú poskytujú Ukrajine. AP pripomenula, že obaja štátnici si vytvorili veľmi blízky vzťah – aj vďaka tomu, že Johnson sa stal prvým západným lídrom, ktorý navštívil Ukrajinu po ruskej invázii.

Blízka spolupráca

Začiatkom júla Zelenskyj vyjadril ľútosť nad Johnsonovým odchodom z premiérskej funkcie, ktorý bol vyvrcholením mesiacov etických škandálov v jeho vláde. Johnson skončil aj ako predseda Konzervatívnej strany. Ukrajinskému prezidentovi v marci poslanci britského parlamentu tlieskali v stoji, keď vo svojom príhovore parafrázoval jeden z najslávnejších Churchillových prejavov a prisľúbil, že ukrajinské jednotky budú proti ruským bojovať vo vzduchu, na mori a v uliciach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Sergej Lavrov.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  4. Mikuláš Dzurinda
  5. Robert Fico. (Smer-SD).
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  7. Britský premiér Boris Johnson.

Významný predstavitelia svetovej politiky

Churchillova cena za vodcovstvo bola prvýkrát udelená v roku 2006. Medzi doterajšími laureátmi sú princ Charles, bývalí britskí premiéri Margaret Thatcherová a John Major a bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinský prezident Churchillom? Johnson udelil Zelenskému prestížne ocenenie!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku