eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Uf. Odborník naložil vláde za pripravované opatrenia. Ak by sa toto preukázalo, tak je to na kriminál!

Ešte sme si ani poriadne nestihli zvyknúť na nedávno vyhlásený lockdown so všetkými možnými obmedzeniami a už sa chystajú ďalšie zmeny. Vláda chce reagovať na vývoj pandémie, lenže podľa matematika Richarda Kollára, ktorý sa dlhodobo zaoberá témou covid-19, nezohľadnila to, že nám doslova na dvere klope nový variant omikron.

Počas najbližších týždňov prevládne na Slovensku variant omikron. Bude sa nekontrolovateľne šíriť. Na toto nám stačí vedieť, to čo už o omikrone vieme – extrémne superšíriteľské udalosti, množstvo infekcií bude aj medzi očkovanými aj prekonanými, najmä tými, ktorí boli očkovaní alebo infikovaní na jar alebo minulý rok. Najrýchlejšie bude proporcia omikronu v populácii infikovaných rásť cca. týždeň pred Vianocami, možno o týždeň skôr,“ predpokladá na sociálnej sieti vedec s tým, že sa infikovať budú vo veľkej miere zrejme mladí a deti do 10 rokov. Kollár zatiaľ nevie odhadnúť, aký efekt to bude mať na nemocnice.

Poukázal však na to, aké opatrenia v tejto súvislosti prijali niektoré iné krajiny. Začínajú viac testovať, očkujú tretími dávkami, nechávajú otvorené školy s čo najbezpečnejším režimom či skracujú čas medzi dávkami očkovania. Na Slovensku sme podľa avizovaných úprav zvolili trochu inú cestu. Matematik uznáva, že otvoriť obchody, nie je zlý nápad. „To je v skutočnosti dobrý krok, keďže zníži nápor v tých obchodoch, kde sú teraz najmä cez víkendy návaly,“ kvituje, hoci by sa v tejto súvislosti mohlo prihliadať na aktuálny epidemiologický stav v jednotlivých regiónoch. Ostatné kroky vlády však už matematik tak vrelo nevíta.

Školy od druhého stupňa sa opäť budú zatvárať. Kedy sa otvoria? – Foto: tasr

„Zatvárame školy prezenčne od druhého stupňa minimálne do 9. 1. 2022, dúfam, že mám rok správne. Minule krátke zavretie škôl viedlo viete k čomu. Prvé miesto v Európe bude znovu, nepochybujem o tom,“ dodal uštipačne. „Otvoríme po Vianociach hotely. Presne ako minulý rok. Si presne pamätám, ako sme museli 29.12. prijímať opatrenia s platnosťou po Novom roku a silvestrovské oslavy nám ešte potom poriadne zavarili,“ pripomenul vedec a krúti hlavou aj nad tým, že sa otvoria kostoly a iné kultúrne podujatie nie. Podľa Kollára ide asi o najhoršiu kombináciu opatrení pri omikrone.

Čítajte viac:

  1. Predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe.
  2. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus
  3. Boris Kollár (Sme rodina).

Na omikron vlnu sú nastavené asi najhoršie ako sa dá, podporujú mieru superšírenia. Ak by sa neskôr skutočne preukázalo, že deti postihuje zdravotne omikron viac ako delta, tak to bude aj na kriminál,“ myslí si vedec a varuje, že by sme sa mali pripraviť na ďalšiu vlnu. „Takto vyzerá kompromis, keď jeden lobuje za vleky a hotely, iný za helicopter money, tretí za čo najviac slobôd pre zaočkovaných a odborní poradcovia už nemajú žiadnu váhu, keďže ich skvelé rady nás dvakrát doviedli na prvé miesta na svete v úmrtiach na covid,“ dodal.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Uf. Odborník naložil vláde za pripravované opatrenia. Ak by sa toto preukázalo, tak je to na kriminál!

15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti