eReport.sk
Demonštranti pred Úradom vlády. Foto: tasr

Chce okamžité použitie násilia? Toto sa opýtal poslanec Benčík Mikulca


Polícia by mala pri nezákonných zhromaždeniach konať rýchlejšie, myslí si poslanec Národnej rady SR Ján Benčík (Za ľudí). Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO) v sobotnom podnete navrhol, aby boli zhromaždenia, ktoré sa konajú napriek opatreniam v čase núdzového stavu, rozpustené ako nezákonné.

Benčík pritom poukázal na interpretácie platnej právnej úpravy. Ďalším návrhom je iniciovanie urýchlenej zmeny zákona o zhromažďovacom práve, ktorá by podľa neho odstránila všetky právne pochybnosti.

Poslanec sa počas štvrtkovej (5. 11.) parlamentnej Hodiny otázok pýtal ministra, prečo polícia v prípade októbrového zhromaždenia pred Úradom vlády SR nereagovala okamžite.

Zdroj: Youtube

Minister vnútra v písomnej odpovedi uviedol, že neohlásené zhromaždenia nie je možné na mieste násilne rozpustiť a brániť účastníkom v ich absolvovaní, pokiaľ nenastanú ďalšie okolnosti, napríklad páchanie trestnej činnosti. „Preto prišlo k služobnému zákroku až po hromadnom narušení verejného poriadku účastníkmi zhromaždenia,“ objasnil Mikulec, ktorého slová prečítal minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Polícia bezpečnostné riziká monitoruje a vyhodnocuje

Poslanec sa v otázke zaujímal tiež o plánovaný postup v prípade ďalších avizovaných zhromaždení na 7. a 17. novembra. Minister potvrdil, že polícia ich monitoruje a vyhodnocuje bezpečnostné riziká. Poslanec však v podnete žiada, aby polícia konala proti nezákonným zhromaždeniam rýchlejšie. „Protiprávne zhromaždenia fašistov, ultras a extrémistov sú nebezpečné nielen z hľadiska ochrany verejného zdravia pred šírením COVID-19, ale predovšetkým z hľadiska ochrany demokracie a právneho štátu,“ poznamenal.

Ján Benčík. Foto: tasr

Ultras fanúšikovia protestovali 17. októbra pred Úradom vlády SR. Žiadali odstúpenie premiéra Igora Matoviča (OĽANO), zároveň nesúhlasili ani s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zasiahla proti nim polícia, ktorá použila slzný plyn a vodné delá. Niekoľko osôb bolo zadržaných.

Jeden z koaličných lídrov Richard Sulík (SaS) sa po demoštrácii vyjadril, že na nej boli aj slušní ľudia, premiér Igor Matovič na adresu protestujúcich odkázal, že nič iné, ako tie vodné delá a slzný plyn si nezaslúžia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chce okamžité použitie násilia? Toto sa opýtal poslanec Benčík Mikulca