eReport.sk
Cenzúra je totalita!
Vľavo dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) a vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová počas aktu dočasného poverenia riadením ministerstva financií SR 23. decembra 2022 v Bratislave. Foto: tasr

Trosky koalície hrali o čas. Majú ho. Weiss informoval čitateľa v ČR o politickom marazme v SR


Trosky koalície hrali o čas, píše v aktuálnom komentári pre český denník Právo bývalý diplomat a politik ľavicového spektra Peter Weiss. V úvodných vetách svojho príspevku pripomenul českému čitateľovi, že mesiac a pol po hlasovaní o nedôvere pravicovo-populistickej vlády Eduarda Hegera sa Slovensko konečne dočkalo predčasných volieb. Ich termín je však až 30. septembra. Termíny 27. mája a 24. júna navrhnuté opozičnými stranami Smer-SD a Hlas-SD získali iba 75 hlasov. Prianie takmer 60 percent občanov, aby sa voľby konali v prvej polovici roka, poslanci skrachovanej a drvivo odmietnutej koalície arogantne ignorovali. Porušili tak ústavnú tradíciu. A to tú, že po páde vlády nasledujú čo najskôr voľby po dohode s opozíciou.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa
  2. Uvrhli štát do krízy?
  3. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa
  4. Uvrhli štát do krízy?

V prvých vetách svojho aktuálneho príspevku sa Weiss pristavuje pri úlohe, ktorú zohrala slovenská hlava štátu. „Prezidentka Zuzana Čaputová nemala autoritu a politickú odvahu presadiť svoju požiadavku, ktorú vyslovila pri poverení odvolanej vlády obmedzenými právomocami, aby sa predčasné voľby konali počas prvého polroka. Odôvodnila to predovšetkým potrebou včas pripraviť a schváliť rozpočet. Mnoho ľudí tak sklamala, keď súhlasila so septembrovým termínom. A to v čase, keď má podľa ústavy najsilnejšie právomoci voči prepustenej vláde,“ kritizuje exdiplomat Čaputovú.

Čaputová bude čeliť obvineniu opozície

Podľa Weissa zo strany prezidentky „stačilo, aby pohrozila, že vymenuje úradnícku vládu.“ „A Heger a ďalší členovia vlády sa stanú opozičnými poslancami, čo by im vzalo výhodu mediálnej prezentácie. Nedôstojný, politickým marazmom a rozkladom štátu sprevádzaný odchod nekompetentnej, neslušnej a rekordne nedôveryhodnej vlády sa tak aj vďaka prezidentke predĺži na nevídaných desať až jedenásť mesiacov. Pretože nová vláda sa bude po voľbách pravdepodobne zostavovať s veľkými ťažkosťami. V každom prípade Čaputová bude čeliť obvineniu opozície, že odstupujúca vláda je jej vládou,“ hodnotil vzniknutú situáciu a poukázal aj na jej dôsledky.

Rysuje sa pokus „odstaviť“ Čaputovú

Bývalý skúsený politik upozornil na svojvôľu a nezodpovedné správanie politikov padlej koalície.

Trosky koalície hrali o čas. Majú ho – odkázal v titulku svojho komentára pre českého čitateľa v denníku Právo Peter Weiss. – Foto: právo

„Hoci má poverená vláda podľa ústavy obmedzené právomoci, roztrieštená koalícia vážne uvažuje o tom, že jej ich vráti ústavným zákonom ad hoc. Aby nemusela ku všetkým dôležitým rozhodnutiam žiadať o súhlas prezidentku. Vznikla by tak situácia, kedy by sa vláda, ktorej členom ani vláde ako celku už nemožno vysloviť nedôveru, mohla správať doslova svojvoľne a bez zodpovednosti. Až kým by ju nenahradila riadna vláda, ktorá vzišla z volieb,“ konštatoval Weiss.

Dali najavo, že sa starajú len o seba

Ako ďalej pre českého čitateľa uviedol, aktuálne v slovenskom parlamente dominujú egoistické ciele rozbitých pravicových strán. „Vzhľadom na to, že dôležitejšie rozhodnutia vlády sú pod dohľadom hlavy štátu, budú namiesto vládnych návrhov zákonov predkladané návrhy zákonov parlamentných, motivované nie potrebami krajiny a jej občanov, ale egoistickými cieľmi rozbitých pravicových strán. A narýchlo novo vzniknutých strán usilujúcich sa o volebný úspech. Poverená vláda, ktorá v novom roku zlyhala pri riešení dopadov energetickej krízy na občanov a malé a stredné podniky, a jej rozbité poslanecké zázemie dali najavo, že sa starajú len o seba,“ podčiarkol pre české Právo.

Prečo september?

Prečo si politici vládnej koalície, ktorá stratila dôveru NR SR presadili práve jesenný termín predčasných volieb? „Septembrový termín presadili predovšetkým kvôli konsolidácii neúspešných bývalých vládnych strán. A tiež vytvoreniu nových zoskupení, vrátane Modrej koalície Mikuláša Dzurindu a strany vedenej Hegerom. Dôvodom bola nádej, že ich spoločný volebný výsledok s Progresívnym Slovenskom, materskou stranou Čaputovej, im umožní získať tesný náskok pred opozičnými stranami. Najmä Hlasom – SD Petra Pellegriniho a Smerom – SD Roberta Fica, ktoré dominujú volebným preferenciám. Chcú tiež získať čas na dokončenie trestného stíhania, ktoré Smer aj Hlas označujú za snahu kriminalizovať opozičných lídrov. Navyše Heger dal jasne najavo, že nechcú dopustiť, aby sa investície z plánu obnovy uskutočnili za Pellegriniho a Ficovej vlády,“ takéto vysvetlenie ponúkol čitateľom českého Práva na záver Peter Weiss.

Zdroj: právo

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Trosky koalície hrali o čas. Majú ho. Weiss informoval čitateľa v ČR o politickom marazme v SR

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre