eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

VIDEO Expolitik Weiss pre eReport: Matovičovci by mali chodiť po kanáloch a pripraviť voľby!

Uvrhli štát do krízy? Bývalý politik a diplomat Peter Weiss kritizuje odvolanú a dočasnú vládu premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) za to, že sa snaží oddialiť termín predčasných parlamentných volieb. Pôvodné zadanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej totižto znelo, že vláda má zabezpečiť voľby do konca júna. Plánovaný termín, na ktorom sa predstavitelia vládnych strán a SaS dohodli vo vládnom hoteli Bôrik, je však 30. september. A okrem toho je medzi vládnymi stranami stále prítomný názor, že by sa predčasné voľby vôbec nemali konať!

„Táto vláda nevládla dobre, profesionálne, nevládla slušne, urážala občanov, spôsobila chaos a mali sme oveľa vyššiu úmrtnosť na covid ako iné štáty,“ v krátkosti zhodnotil Weiss pôsobenie súčasnej vlády. Tá si naviac za svoj pád môže podľa neho sama: „Preboha, ich nedestabilizovala opozícia, oni sa destabilizovali sami.“

Uvrhli štát do krízy?

Ak by vláda mala len interné problémy, na základe ktorých sa rozpadla, nešlo by pravdepodobne o až tak rozsiahly spoločenský problém. Na Slovensku je však oproti roku 2020 dnes oveľa výraznejšia a závažnejšia politická a ekonomická kríza.

Tú sa vláda snaží pripísať celosvetovému vývoju a kritike opozície. Skúsený štátnik však tvrdí, že o zodpovedných za tieto zlyhania nie sú pochybnosti.

„Len svojim politickým babráctvom uvrhli SR do najväčšej politickej krízy v histórii,“ tvrdí. „Mali by chodiť po kanáloch od hanby,“ dodal. Zaujímavý je aj nový prvok na politickej scéne, kedy vládne strany samé seba a svojich voličov nazývajú jedinými demokratmi v krajine.

„Háveď“

Nie je pritom zrejmé, či sa takýmito tvrdeniami Heger nesnaží spochybňovať podstatu parlamentných volieb. Situácia, kedy je opozičný volič pre vlády „nedemokratickou háveďou“, je však podľa Weissa neakceptovateľná.

Problémy so štátnosťou či možný návrat Dzurindu

So zvláštnym charakterom súčasnej, ešte stále vládnucej vlády, súvisí aj jej údajný nedostatočný rešpekt k slovenskej štátnosti. Rôzne udalosti, ktorými si štát pripomína významné historické medzníky, bývajú vládou ignorované, alebo odfláknuté.

Z osláv SNP v Banskej Bystrici bola napríklad proti vôli občanov vylúčená verejnosť. A žiadnu slávu nepriniesli ani oslavy 30. výročia samostatnosti.

Vlastenci?

„Je to veľmi vlažné, formálne. Z prejavov ústavných činiteľov nekričí ten úprimný pátos, to úprimné slovenské vlastenectvo. Spätosť so štátnosťou. Sú to akési povinné jazdy,“ uvádza Weiss. Ten zároveň porovnáva národnú hrdosť na Slovensku s hrdosťou Američanov.

V USA je totižto bežné, že žiaci spievajú hymnu napríklad pred vyučovaním. Pestovanie vzťahu k štátnosti je podľa nášho hosťa veľmi podstatnou úlohou pre budúce vládne garnitúry.

Dzurinda a Gorila

A jedným z kandidátov na budúceho vládneho politika sa počas posledných dní stal aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Pre účel svojho budúceho politického pôsobenia spojil sily so stranou Spolu, ktorá sa dlhodobo pohybuje hlboko pod hranicou zvoliteľnosti. Dzurinda však dozaista môže znamenať pre stranu novú vzpruhu.

Svojim návratom však ani zďaleka všetkých nepotešil. Weiss napríklad pripomína, že Dzurindova vláda je spojená s tvrdými pravicovými metódami, podozrivou privatizáciou, alebo vážnou korupčnou aférou Gorila. Ako budú na Dzurindu v dnešnej dobe reagovať voliči, je však pre tento moment hudbou budúcnosti.

V relácii Bez cenzúry s Rasťom Ekkertom sa taktiež dozviete:

Prečo politici nemajú vzťah k štátnosti? Ako vyučovať históriu a vlastivedu na školách?

Ako sa budovala štátnosť po novembri 1989? Aký bol rozdiel medzi vývojom v Česku a na Slovensku?

Aké sú ekonomické a politické aspekty našej samostatnosti? Ktoré obdobia boli kritické?

Ale i to, čo bývalý politik a diplomat Peter Weiss hovorí na súčasnú politickú situáciu.

Zdroj: https://tv.ereport.sk/dzurindova-vlada-priniesla-chudobu-aj-rabovacky-potravin-vyhladovanymi-romami/


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Expolitik Weiss pre eReport: Matovičovci by mali chodiť po kanáloch a pripraviť voľby!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti