eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss: Málo sa vie o tom, prečo sme SR postavili na tradícii SNP

Máme republiku! je názov knihy, ktorú vo štvrtok v Bratislave uviedol do života bývalý politik a diplomat Peter Weiss. „Je málo informácií o tom, ako vlastne tá naša Slovenská republika vznikla, je veľa mýtov o procese delenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a málo sa vie aj o tom, prečo sme SR postavili na tradícii Slovenského národného povstania,“zdôvodnil knižné vydanie esejí Weiss.

Publikácia má podľa neho podnietiť diskusiu o zmysle slovenskej štátnosti a potrebe slovenského vlastenectva, poslúžiť môže aj ako pomôcka pre učiteľov dejepisu. „Dal som tam nielen veci, ktoré som naštudoval, pretože o delení federácie som písal vedeckú štúdiu, ale aj moje osobné skúsenosti ako aktéra vtedajšieho politického diania,“ poznamenal Weiss k publikácii, ktorú tvorí 14 upravených a aktualizovaných esejí v minulosti publikovaných v denníku Pravda.

Politické peripetie

Texty sú rozdelené do troch častí. V prvej sa autor venuje politickým peripetiám vzniku a vývoja SR od naplnenia štátoprávneho odkazu SNP v roku 1968 po osamostatnenie 1. januára 1993. Weiss ako priamy politický aktér vývoja v 90. rokoch vyvracia viaceré mýty, ktoré sa spájajú so zánikom ČSFR. Čitateľovi poskytuje pohľad na obdobie zlomovej vlády širokej koalície v roku 1998, ktorá vytvorila podmienky na prekonanie medzinárodnej izolácie SR a jej integráciu do EÚ.

Slovenská štátnosť

V druhej časti knihy sa zaoberá tradíciami slovenskej štátnosti. Venuje sa odkazu Alexandra Dubčeka, ponúka tiež osobnou skúsenosťou podložený príbeh parlamentného zápasu o schválenie 29. augusta za štátny sviatok a úvahy o potrebe rozvíjať dedičstvo SNP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda parlamentu Boris Kollár
  2. Už by aj stačilo!
  3. Rusko a Putin

„Schválením 29. augusta za štátny sviatok sme dali celému svetu najavo, že moderná demokratická Slovenská republika nebude v ničom nadväzovať na vojnový totalitný Slovenský štát, ktorého ľudácky režim nechal vyviesť 65.000 slovenských Židov do koncentračných táborov,“ podčiarkol Weiss. Venuje sa aj odkazu Alexandra Dubčeka, k významným tradíciám radí československú jar 1968, ktorej výdobytkom bol aj ústavný zákon o československej federácii.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss: Málo sa vie o tom, prečo sme SR postavili na tradícii SNP

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti