eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Podľa britského The Economist by Putin na Ukrajine mohol zvíťaziť

Víťazstvo V. Putina je teraz možné predovšetkým vďaka vytrvalosti, myslí si The Economist. Ukrajinský protiútok sa zastavil a vojna môže trvať ešte veľa rokov. V roku 2024 bude Rusko v silnejšej pozícii, keďže ruská armáda sa neustále modernizuje, píše sa v článku.

Od chvíle, kedy Rusko na pokyn prezidenta Vladimíra Putina 24. februára 2022 zahájilo útok na Ukrajinu, neustále sa diskutuje o tom, kto bude v tomto konflikte víťazom. Medzitým si Putin upevnil moc a vyhlásil vojnový stav, pričom sa snaží získať vojenské zásoby zo zahraničia a obrátiť globálny juh proti Spojeným štátom americkým. Podľa vplyvného britského časopisu The Economist je rozhodujúcim fakt, že Putin oslabuje presvedčenie na Západe o tom, že sa z Ukrajiny môže po skončení konfliktu stať prosperujúca európska demokracia.

Čas je na strane Ruska

Víťazstvo V. Putina je teraz možné predovšetkým vďaka vytrvalosti a nie územným ziskom. Žiadna armáda údajne nie je schopná vytlačiť tú druhú zo zóny, ktorú momentálne ovláda. Ukrajinský protiútok sa zastavil a vojna môže trvať ešte veľa rokov.

Boje tiež ovplyvňujú politiku. Ak by Ukrajina ustúpila, nesúhlas v Kyjeve by rástol a na Západe by sa zosilňovali názory, že poskytovanie finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine je neefektívne. Minimálne v roku 2024 bude Rusko v silnejšej pozícii. Bude disponovať zväčšeným množstvom bezpilotných lietadiel a delostreleckých granátov, keďže ruská armáda sa neustále modernizuje.

Putin získal drony z Iránu a granáty zo Severnej Kórey a snaží sa presvedčiť časť globálneho juhu, že veľkú časť zodpovednosti za budúcnosť Ukrajiny majú v rukách iné štáty, nie Rusko. Turecko a Kazachstan sú ďalšími dôležitými dodávateľmi pre ruskú armádu. Putín víťazí aj vďaka tomu, že si posilnil pozíciu v domácej politike. Presvedčil ruských občanov, že bojujú proti obkľúčeniu zo strany Západu. Vojna nemusí byť obľúbená u obyčajných Rusov, no zvykli si. Na druhej strane z nej ťaží elita a zarába na nej veľa peňazí. Putin si môže dovoliť platiť doživotné mzdy rodinám tých, ktorí bojujú a zomierajú.

Podpora Ukrajiny vo svete je na ústupe

Upadajúca nálada v Kyjeve nie je prekvapením. Západné vlády síce tvrdia, že sú Ukrajine oddané, ale svetové prieskumy ukazujú pochybnosti. Americká administratíva prezidenta Joea Bidena sa snaží presvedčiť Kongres, aby uvoľnil finančné prostriedky v závratnej výške viac ako 60 miliárd dolárov. Prichádzajúca predvolebná kampaň v roku 2024 môže veľa naznačiť. V prípade, že by sa do Bieleho domu vrátil Donald Trump, ktorý sľuboval rýchle dosiahnutie mieru, dodávky zbraní od Spojených štátov by mohli byť celkom zrušené.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Iránsky prezident Ebráhím Raísí
  2. Putin tlačí na vládu
  3. Putin Abú Dhabí SAE

Európa by sa podľa The Economist mala v každom prípade pripraviť na neodvratný pokles americkej pomoci, nezávisle od toho, kto bude v Bielom dome. Európski lídri však údajne idú opačným smerom. Napriek prisľúbeným 50 miliárd eur Európska únia zápasí s Maďarskom a možným rozpočtovým chaosom v Nemecku.

Zdroj: Trend.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa britského The Economist by Putin na Ukrajine mohol zvíťaziť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie