eReport.sk
Putin tlačí na vládu
Ruský prezident Vladimir Putin.Foto: tasr/ap

Putin nariadil posilnenie armády o ďalších 170.000 vojakov! Má ísť o kroky proti agresívnej NATO


Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o 15 percent, teda o takmer 170.000 vojakov.

Putin nariadil posilnenie armády

Počet vojakov slúžiacich v ruskej armáde sa tak celkovo zvýši na 1,32 milióna. V súlade s Putinovým nariadením armádu posilnia vojaci slúžiaci na základe kontraktu, ale aj branci, píše DPA. Dekrét v piatok zverejnil Kremeľ, pričom okamžite nadobudol platnosť. Ide už o niekoľké rozšírenie armády, ktoré Putin nariadil v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

Desaťtisíce vojakov

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že najnovší rozkaz nepredstavuje nijaké „významné rozširovanie brannej povinnosti“. K navýšeniu počtu vojakov má podľa ministerstva dôjsť hlavne postupným náborom väčšieho počtu dobrovoľníkov. Ako dôvody posilnenia armády uviedol rezort tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine, ako Moskva označuje inváziu, a tiež rozširovanie NATO.

Má ísť o kroky proti agresívnej NATO

Ruské ministerstvo v tejto súvislosti dodalo, že v blízkosti ruských hraníc sa stále viac zhromažďujú sily NATO a rozmiestňujú systémy protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane, pričom sa zvyšuje potenciál taktických jadrových síl Severoatlantickej aliancie. Posilnenie ruskej armády preto označilo za primeranú reakciu na „agresívne kroky“ NATO.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Volodymyr Zelenskyj
  2. Michelko ďakuje Remišovej
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.
  4. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  5. SR Vyšné Nemecké blokáda
  6. Ruský prezident Vladimir Putin

Už niekoľko mesiacov po napadnutí Ukrajiny, v lete 2022, nariadil šéf Kremľa navýšenie ruskej armády na približne 1,15 milióna vojakov. Následne na jeseň 2022 vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, v rámci ktorej bolo do bojov na Ukrajine povolaných približne 300.000 záložníkov. Rozkaz vtedy vyvolal v krajine paniku, pričom státisíce Rusov utiekli do zahraničia, aby sa vyhli odvodu.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin nariadil posilnenie armády o ďalších 170.000 vojakov! Má ísť o kroky proti agresívnej NATO

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne