eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022.
Vladimir Putin počas prejavu na vojenskej prehliadke pri príležitosti 77. výročia víťazstva nad nacistickým Nemeckom na Červenom námestí v Moskve v pondelok 9. mája 2022. Foto: tasr/ap

Putin „zabodoval“ u našich koaličných politikov: Naď mu ďakuje, Stančík hovorí o jeho genialite!

Keď reálne dôjde k vstupu Švédska a Fínska do NATO, bude to veľký deň pre silnejšiu obranu a bezpečnosť Európy. Vyhlásil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Redakcia Ereportu sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi.

„Mimoriadne ma teší prejavený záujem Švédska a Fínska stať sa súčasťou NATO. Keď sa tak reálne stane, bude to veľký deň pre silnejšiu obranu a bezpečnosť Európy. Treba uznať Putinovi, že jedna vec sa mu naozaj podarila, výrazne posilnil NATO,“ napísal minister obrany na sociálnej sieti.

Zdroj: fb/jaronadpublic

Šéfka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS) dodala, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa podaril presný opak toho, čo chcel vojenským útokom docieliť. „Nerozdelil nás, spája nás do ešte stabilnejšieho a väčšieho celku. Teším sa, že Aliancia sa môže potenciálne rozšíriť o silného partnera, Fínov,“ uviedla pre TASR.

Snahy Fínska a Švédska o vstup do NATO sú podľa člena parlamentného zahraničného výboru Andreja Stančíka (OĽANO) dobrou správou pre celý svet. „Bolo by to posilnenie našej aliancie a myslím si, že Slovensko by ako členská krajina mala ich vstup podporiť,“ povedal. Verí, že podporu ich vstupu vyjadria aj ostatné členské krajiny NATO. „Putinov ťah považujem za geniálny. Podarilo sa mu presvedčiť dve neutrálne krajiny, aby sa pridali do vojenskej obrannej aliancie,“ uviedol Stančík a dodal: „Putin ukazuje, že dokáže spájať. Celý svet proti nemu. Šach-mat!“

Zdroj: fb/andrejstancik95

„Ničím nevyprovokovaný a neodôvodnený útok Ruska na Ukrajine tak vystrašil Fínsko, že krajina prejavila záujem o vstup do Aliancie – a čoskoro sa možno pridá i Švédsko,“ skonštatoval člen zahraničného výboru Tomáš Valášek (nezaradený). Myslí si, že lepšie by bolo, keby Rusko a zvyšok Európy vedeli spolunažívať pokojne. „Až do útoku Ruska na Ukrajinu platilo v Aliancii pravidlo, že každé rozšírenie musí byť sprevádzané prehĺbením vzťahov s Moskvou,“ uviedol na sociálnej sieti. Neteší ho, že Aliancia je v otvorenom diplomatickom a ekonomickom konflikte s Ruskom. „Našou jedinou správnou reakciou je brániť pravidlá hry v Európe, brániť obete nevyprovokovanej agresie a podporiť všetky krajiny ako Fínsko a Švédsko, ktoré sa usilujú o to isté,“ doplnil.

Zdroj: fb/tomasvalasekpolitik

Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová v spoločnom vyhlásení vo štvrtok oficiálne oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do NATO. To znamená, že Fínsko prakticky s určitosťou požiada o vstup do NATO, i keď si to bude vyžadovať ešte niektoré konkrétne kroky. Švédsko má svoje rozhodnutie o prípadnom vstupe do Aliancie oznámiť v najbližších dňoch.

Švédi ohlásili, že zohľadnia rozhodnutie Fínska

Švédsko bude brať do úvahy štvrtkové rozhodnutie najvyšších predstaviteľov susedného Fínska o podpore vstupu do NATO aj pri svojom vlastnom rozhodovaní sa o prípadnom podaní žiadosti o členstvo v Aliancii. Vyhlásila to švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová v príspevku na sociálnej sieti Twitter, informuje TASR.

„Je to dôležitý odkaz prezidenta Fínska Sauliho Niinistöa a prezidentky Sanny Marinovej. Fínsko je najbližším brannobezpečnostným partnerom Švédska, a tak musíme brať fínske hodnotenie situácie do úvahy. Švédsko sa rozhodne po predložení správy z konzultácií týkajúcich sa bezpečnostnej politiky,“ napísala Lindeová.

Niinistö počas stredajšej návštevy britského premiéra Borisa Johnsona vyhlásil, že Fínsko sa k NATO približuje v dôsledku rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina napadnúť Ukrajinu. Fínsko má s Ruskom viac než 1300 kilometrov dlhé štátne hranice.

Fínsky minister obrany Antti Kaikkonen taktiež na Twitteri napísal, že členstvo v NATO urobí Fínsko menej zraniteľným voči prípadnému vojenskému útoku.

Agentúra AFP cituje z jeho blogu, v ktorom píše o tomto rozhodnutí prezidenta a premiérky ako o „obrannom riešení, ktoré nikoho neohrozuje“. Podľa vlastných slov dúfa, že Švédsko príde k rovnakému záveru a o členstvo v Aliancii požiada spoločne s Fínskom.

Niinistö počas stredajšej návštevy britského premiéra Borisa Johnsona vyhlásil, že Fínsko sa k NATO približuje v dôsledku rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina napadnúť Ukrajinu. Fínsko má s Ruskom viac než 1300 kilometrov dlhé štátne hranice.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Odile Renaud-Bassová
  2. Na kombosnímke zľava Eduard Heger a Sanna Marinová.
  3. Vladimír Putin.
  4. Britský premiér Boris Johnson.
  5. Na archívnej snímke z 3. novembra 2021 vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová.
  6. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).
  7. Tomáš Taraba,
  8. Fínsky prezident Sauli Niinistö.
  9. Poslanec OĽANO Andrej Stančík.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin „zabodoval“ u našich koaličných politikov: Naď mu ďakuje, Stančík hovorí o jeho genialite!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti