eReport.sk
FOTO TASR/AP

Tajné rokovania. Bidenov poradca neverejne rokoval s ruskými predstaviteľmi


Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v snahe znížiť riziko, že vojna na Ukrajine prerastie do jadrového konfliktu, viedol v uplynulých mesiacoch utajované rokovania s vysokopostavenými ruskými predstaviteľmi. Na svojej webovej stránke to v nedeľu podľa agentúry Reuters uviedol denník Wall Street Journal (WSJ).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Joe Biden
  3. Príde aj na prezidentovho syn?
  4. Musí sa to zmeniť
  5. Ilustračné foto
  6. Na archívnej snímke múr židovského cintorína vo Zvolene, kde pribudli pamätné tabule so sedemdesiatimi menami obyvateľov mesta, ktorí patrili k vyše siedmim stovkám zavraždených počas druhej svetovej vojny.

Noviny s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov píšu, že Sullivan rokoval s poradcom Kremľa pre zahraničnú politiku Jurijom Ušakovom a tajomníkom ruskej bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom.

Obavy z jadrového konfliktu

Rozhovory sa mali uskutočniť v čase, keď Západ vyčítal vláde v Moskve, že stupňuje svoje vyhrážky týkajúce sa použitia jadrových zbraní. Rusko naposledy opakovane a bez predloženia dôkazov obvinilo Ukrajinu, že chce použiť rádioaktívnu „špinavú bombu“, čo Kyjev poprel. Z tohto zámeru vláda v Kyjeve naopak obvinila Rusko, ktoré by potom použitie týchto celosvetovo zakázaných zbraní pripísalo Ukrajine a využilo ho ako zámienku na eskaláciu konfliktu.

Biely dom odmietol komentovať

Biely dom odmietol článok WSJ komentovať. Noviny uviedli, že ich zdroje nekonkretizovali dátumy rokovaní ani ich počet. Agentúra Reuters pripomenula, že v posledných mesiacoch bolo zverejnených niekoľko informácií o kontaktoch na vysokej úrovni medzi americkými a ruskými predstaviteľmi.

Podpora Ukrajine

Washington však trvá na tom, že rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine prebiehajú len medzi Moskvou a Kyjevom. Sullivan minulý v piatok navštívil Kyjev, kde prisľúbil „neochvejnú a rozhodnú“ podporu Washingtonu Ukrajine.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tajné rokovania. Bidenov poradca neverejne rokoval s ruskými predstaviteľmi

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre