eReport.sk
Naď spomína na zosnulého veterána Bočeka
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). fb/jaronadpublic

Súťaž krásy bez pravidiel? Odborník na miliardové nákupy zvozil Naďa pod čiernu zem!


Politológ a analytik Martin Kugla si myslí, že ministerstvo obrany pod vedením ministra Jaroslava Naďa (OĽANO) nakupuje draho a zle. Namiesto sledovania priorít vraj Naď ide minúť niekoľko miliárd eur aj na projekty, ktoré v súčasnosti prioritné nie sú. Sebaistý minister vraj aj napriek predvolebným sľubom nakupuje drahšie v porovnaní s vládami Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD), kedy mala rezort obrany v gescii SNS.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Z čoho splatia kampaň?
  2. Je extrémista ten kto chce mier?
  3. Sprava minister obrany SR Jaroslav Naď a minister obrany Slovinskej republiky Marjan Šarc v Centre výcviku Lešť 19. júla 2022.
  4. Výcvik za státisíce eur

„Keď bol Naď ešte v opozícii, alebo analytik, tak veľmi rozsiahlo kritizoval plán budovania strednej brigády, to znamená tie osemkolky, to v podstate vypadlo z našich priorít po Kryme, kedy sa zmenili priority NATO a našou prioritou sa stala ťažká pásová technika – to sú tie pásy, ktoré sa teraz súťažia. Aj napriek tomu chce teraz obidva tie projekty ťahať naraz a dokonca v oveľa väčšom rozsahu ako SNS,“ povedal Kugla pre TA3.

Dva roky Naďovho ministrovania nepriniesli žiadny plán

To, čo analytikovi pri súčasných masových nákupoch ministerstva chýba, je jasný plán – a to hlavne vo finančnej oblasti a v oblasti celkového smerovania ozbrojených síl. „Nakupujeme neprioritné veci ako boli napríklad húfnice, ako boli vrtuľníky a ako boli stíhačky, čo bolo vlastne aj kritizované zo strany NATO. Keby som to zhrnul, za posledné tri roky sme dali do neprioritných projektov dve miliardy,“ upozorňuje analytik. Naď mal pritom vraj dosť času na to, aby nejaký ten plán vytvoril: „Dva roky máme nového ministra a po dvoch rokoch nemáme aktualizované tie plány.“

Päť miliárd eur von oknom?

Otvára sa pri tom legitímna otázka, či majú obrovské nákupy v čase krízy logiku a zmysel. Minister sa len v rámci nákupov kolesových a pásových obrnených vozidiel chystá minúť približne 5 miliárd eur. A to sa bavíme o sume, ktorá nezahŕňa rôzne iné poplatky za servis a vybavenie, ktoré sa môžu vyšplhať nad cenu samotných strojov. „Tie kolesové majú vo viacerých fázach stáť až 2,5 miliardy, tie pásové myslím že 2,4 miliardy,“ upozorňuje Kugla.

Vojna na Ukrajine by nás podľa odborníka nemala tlačiť do chaotického nakupovania, ale práve naopak – do dodržiavania priorít. „Teraz je vojna na Ukrajine a my namiesto toho, aby sme sa sústredili a čo najrýchlejšie dobudovali tú prioritu, čo je ťažká brigáda, tak ideme ťahať niekoľko veľkých projektov,“ kritizuje politológ.

Prekazí Naďove plány nová vláda?

Podľa Kuglu je však reálna možnosť, že nová vláda a nový minister zmetú celý projekt zo stola: „Každá ďalšia príčetná vláda jednoducho zhodí tie ďalšie osemkolky zo stola, ostane maximálne pri nejakom dokupe k prvej etape, ale 500 transportérov pre všetky vozidlá bojovej podpory a zabezpečenie je jednoducho aj nerozumné, lebo vieme oveľa lacnejším spôsobom na oveľa lacnejších platformách postaviť napríklad či už tie jednotky, alebo tie vozidlá bojovej podpory a zabezpečenia,“ tvrdí. Upozorňuje ďalej, že Slovensko by pri svojich finančných možnostiach malo veľmi starostlivo zvažovať, že čo nakúpi. „Môžeme sa prikrývať takou perinou, na akou máme. A my stále nevieme, aká je tá perina,“ narazil Kugla opäť na absenciu finančného plánu.

Expert: To, čo sa deje, je súťaž krásy bez pravidiel

Minister pritom z pozície moci robí podľa odborníka presne to, čo ešte ako analytik a opozičný politik kritizoval. „Ja som strašne sklamaný z toho, ako to ide. Naď robí to, čo sám kritizoval. Sľuboval nejaké verejné obstarávania, ale ide cez medzištátne zmluvy, sľuboval nejaký riadny tender, hej, ale to čo sa reálne deje, je nejaká súťaž krásy bez jasných pravidiel,“ poukazuje Kugla na uplatňovanieie neprehľadných a možno aj pochybných praktík.

Okrem toho sa zdá, že kritika opozičných politikov za nedostatočné zapojenie slovenského obranného priemyslu je oprávnená aj podľa odbornej verejnosti. Kugla totižto tvrdí, že zapojenie na úrovni 40 %, ktoré ministerstvo oznámilo pri projekte osemkolesových obrnených vozidiel, je nedostatočné a malo bojovať o aspoň 60 percentné zapojenie. Táto časť projektu bola pri tom kritizovaná aj konkrétnymi firmami, ktoré žiadali navýšenie.

Opozičný Smer-SD navyše tvrdí, že vo výbere boli aj účastníci, ktorí ponúkali 70 percentné zapojenie. Naď okrem toho podľa odborníka mohol podporiť vývoz vojenskej techniky, čo mohla byť oprávnená a v obstarávaniach vláda-vláda bežná požiadavka na fínsku stranu. To sa však nestalo, čo môže mať vraj aj vážne následky. „Týmto rozhodnutím tohto kabinetu sa asi zarezala delostrelecká výroba na Slovensku, lebo jednoducho to inak predávať nevieme,“ dodal Kugla.

Zdroj: ta3.com

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súťaž krásy bez pravidiel? Odborník na miliardové nákupy zvozil Naďa pod čiernu zem!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre