eReport.sk
USA vojaci
Ilustračné foto: tasr

Zriadia Spojené štáty v Európe ďalšie základne? USA na starom kontinente vraj ponechajú 100-tisíc vojakov!

Spojené štáty zrejme v dohľadnej dobe ponechajú v európskych krajinách svojich 100.000 vojakov. Ak by však došlo k eskalácii napätia zo strany Ruska a prípadného ohrozenia Švédska, Fínska či členských krajín NATO, mohli by tento počet ešte zvýšiť. Uvádzajú to viacerí nemenovaní americkí predstavitelia oboznámení so situáciou, ktorých v piatok citovala spravodajská stanica CNN.

Počet amerických vojakov vyslaných do európskych krajín by sa tiež mohol dočasne zvýšiť v prípade, že by sa tam konalo viac vojenských cvičení NATO. USA by zároveň mohli v Európe zriadiť ďalšie vojenské základne, ak by došlo k zhoršeniu bezpečnostnej situácie.

Odporúčania padli na Vojenskom výbore NATO

Zdroje CNN uvádzajú, že o týchto možnostiach sa diskutuje v nadväznosti na štvrtkové rokovanie Vojenského výboru NATO, najvyššieho vojenského orgánu Aliancie, zloženého z náčelníkov generálnych štábov členských štátov. Na tomto zasadnutí sa predkladali odporúčania pre júnové stretnutie ministrov obrany krajín NATO. Koncom mája sa zároveň v Madride uskutoční aj summit NATO, na ktorom sa má zúčastniť aj americký prezident Joe Biden.

USA Kyjevu pomáhajú naozaj masívnym spôsobom

USA po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zvýšili počet svojich vojakov nasadených do európskych krajín z približne 60.000 na zhruba 100.000. Vojakmi, zbraňami a vojenskou technikou pritom posilnili najmä krajiny ležiace na tzv. východnom krídle Aliancie. USA zároveň prispeli tisíckami svojich vojakov aj do tzv. síl rýchlej reakcie NATO, ktoré boli po začiatku ruskej invázie vôbec prvýkrát uvedené do pohotovosti a čiastočne aj nasadené.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Ukrajinskí vojaci opúšťajú oceliarne Azovstaľ v Mariupole 17. mája 2022.
  3. Na ilustračnej snímke ukrajinská vlajka počas Koncertu pre Ukrajinu, ktorý organizuje festival Pohoda na bratislavskom Hlavnom námestí 27. februára 2022 v Bratislave.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára počas tlačovej konferencie s portugalským premiérom.
  5. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zriadia Spojené štáty v Európe ďalšie základne? USA na starom kontinente vraj ponechajú 100-tisíc vojakov!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti