eReport.sk
Ilustračná snímka, foto:tasr/ap

Splnili svoj účel? Ruská banka VTB obviňuje zo straty v roku 2022 sankcie Západu!

Splnili svoj účel? VTB, druhá najväčšia banka v Rusku, sa minulý rok prepadla do červených čísiel. Generálny riaditeľ banky Andrej Kostin obvinil zo straty sankcie Západu proti Moskve za inváziu na Ukrajinu. To je prvé a zriedkavé priznanie, že potrestanie Moskvy za konflikt na Ukrajine ochromil časti ruského finančného sektora.

Splnili svoj účel?

Západ zablokoval niekoľkým veľkým ruským bankám prístup k medzinárodnému platobnému systému SWIFT. Krátko po tom, ako Moskva 24. februára minulého roka poslala na Ukrajinu desaťtisíce vojakov. Kľúčoví ruskí veritelia Sberbank a VTB tak boli nútení ukončiť operácie vo veľkej časti Európy.

Ruská banka VTB obviňuje zo straty Západ

Sankcie zasiahli VTB skôr ako väčšinu jej domácich konkurentov, keďže sa viac angažovala na trhu v zahraničí a mala viac ako 20 % svojho úverového portfólia v cudzej mene. VTB je jedným z viac ako 100 stratových poskytovateľov úverov v Rusku, keďže zisky v tomto sektora klesli o zhruba 90 % v roku 2022.

Kostin v rozhovore pre štátnu televíziu Rossija 24 povedal, že banke sa podarilo rozšíriť portfóliá retailových a podnikových úverov, ale sankcie spôsobili banke straty.

Ako to bolo?

Podľa neho hlavný dôvod, pre ktorý banka utrpela straty bolo. Od 24. februára do 10. marca, predtým, ako sa prijali rozhodnutia o obmedzení vydávania prostriedkov v cudzej mene obyvateľstvu, bolo z účtov v banke vytiahnutých 26 miliárd USD (24,13 miliardy eur).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.
  2. Ukrajinci opäť prekvapujú.
  3. V tomto má jasno!
  4. To nemyslia vážne

Kapitálové kontroly zavedené koncom februára a v marci minulého roka zahŕňali zákaz nakupovať doláre a eurá. Vkladatelia si narýchlo vyberali finančné prostriedky a Moskva sa snažila získať späť určitú kontrolu na devízovom trhu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Splnili svoj účel? Ruská banka VTB obviňuje zo straty v roku 2022 sankcie Západu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti