eReport.sk
Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.
Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli. Zdroj: reprofoto: fb/andrejstancik95

Expert na vojnu Stančík: Je jednota v otázke dodávok zbraní. EÚ nesmie podceniť schopnosti ruskej armády


Je jednota v otázke dodávok zbraní. Mimoriadny summit EÚ, ktorý sa uskutoční 9. a 10. februára, sa bude venovať aj situácii na Ukrajine a spôsobom, ako môže Únia naďalej pomáhať Kyjevu na jeho európskej integračnej ceste a pri povojnovej obnove. Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andrej Stančík po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nik ťa nechce!
  2. Andrej Stančík si podáva ruku s rakúskym prezidentom počas jeho návštevy SR.
  3. Rusko a Putin
  4. Nik ťa nechce!

Tento rok bude rozhodujúci

Stančík pripomenul, že EÚ z pohľadu diania na Ukrajine vníma rok 2023 ako „rozhodujúci“. Už aj preto, že historicky ak ruská armáda v prvý rok nejakej vojny bola slabšia alebo robila chyby, dokázala sa z týchto chýb poučiť. „To posledné, čo dnes potrebujeme, je podceniť schopnosti ruskej armády. Aj preto musíme neustále prejavovať jednotu medzi nami a podporu Ukrajine, ktorá má právo brániť sa,“ opísal situáciu Stančík.

Existuje jednota

Podľa jeho slov pondelňajšie zasadnutie Rady ministrov potvrdilo, že existuje európska jednota v tomto smere, čo by sa koncom týždňa malo odzrkadliť aj na summite šéfov vlád a štátov EÚ. Stančík zdôraznil, že medzi krajinami EÚ vládne jednota, aj čo sa týka dodávok zbraní pre Ukrajinu.

Pri integračných ambíciách Kyjeva členské krajiny trvajú na tom, že Ukrajina musí splniť požadované podmienky. „Keď sa splnia podmienky Európskej komisie, tak by sa mal začať prístupový proces s Ukrajinou,“ uviedol Stančík.

Rusko vojnu začalo

Krajiny EÚ podľa neho vítajú aj mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, hoci niektoré detaily tohto plánu treba ešte doladiť. „Ukazuje to však, že Ukrajina je ochotná rokovať  o mieri. Je to Rusko, ktoré vojnu začalo, a je to iba Rusko, ktoré môže vojnu ukončiť. Pretože ak Ukrajina prestane bojovať, Ukrajina zmizne. Ak Rusko prestane bojovať, vojna sa skončí,“ uviedol Stančík v závere rozhovoru.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expert na vojnu Stančík: Je jednota v otázke dodávok zbraní. EÚ nesmie podceniť schopnosti ruskej armády

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne