tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj (uprostred) v prístave Čornomorsk.
Volodymyr Zelenskyj (uprostred) v prístave Čornomorsk. Foto: tasr/ap

Zelenskyj dohliadal na naloženie prvej lode s obilím: Čakáme na signál, že môžeme začať

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v piatok prístav Čornomorsk na juhu Ukrajiny, aby dohliadol na naloženie prvej lode ukrajinským obilím určeným na vývoz. Oznámila to jeho kancelária. TASR správe prevzala od agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sergej Lavrov.
  2. Na snímke 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022.
  3. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
  4. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak kráča okolo ruského tanku po bojoch počas 55. dňa ruskej invázie na Ukrajinu 19. apríla 2022 v ukrajinskej obci Moščun.
  5. Generálny tajomník OSN António Guterres, ruský minister obrany Sergej Šojgu, ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov a , turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas podpisu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more v istanbulskom paláci Dolmabahce v piatok 22. júla 2022.
  6. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.

„Nakladá sa prvé plavidlo, prvá loď od začiatku vojny. Je to turecké plavidlo,“ uviedol Zelenskyj. Prezidentská kancelária ďalej zverejnila aj zábery, na ktorých je možné vidieť, ako Zelenskyj stojí pred loďou menom Polarnet.

Kyjev: Naša strana je plne pripravená

Vo vyhlásení úradu ukrajinského prezidenta sa ďalej uvádza, že vývoz obilia sa môže začať „v nadchádzajúcich dňoch“. „Naša strana je plne pripravená,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Ministerstvo pre infraštruktúru je v priamom kontakte s tureckou stranou a s Organizáciou Spojených národov. Čakáme na ich signál, že môžeme začať,“ uviedol Zelenskyj. Jeho kancelária ďalej spresnila, že vývoz obilia sa zrejme začne niekoľkými loďami, ktoré boli naložené už v čase, keď na Ukrajinu vo februári vpadli ruské vojská, čo spôsobilo, že nemohli odplávať.

Cieľom je zmierniť globálnu potravinovú krízu

Ukrajina a Rusko podpísali uplynulý piatok v Istanbule separátne dohody s OSN a Tureckom, ktoré majú umožniť vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Ide o prvú zásadnú dohodu, ktorú sa od začiatku vojny podarilo uzavrieť. Jej cieľom je zmierniť globálnu potravinovú krízu, ktorá ohrozuje predovšetkým chudobné krajiny.

Ukrajina, ktorá pred vojnou patrila medzi najväčších vývozcov obilia na svete, uviedla, že v rámci dohody plánuje exportovať približne 20 miliónov ton obilia v hodnote desiatich miliárd dolárov. „Je pre nás dôležité, aby Ukrajina zostala garantom svetovej potravinovej bezpečnosti,“ uviedol Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj dohliadal na naloženie prvej lode s obilím: Čakáme na signál, že môžeme začať

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku