eReport.sk
Generálny tajomník OSN António Guterres, ruský minister obrany Sergej Šojgu, ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov a , turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas podpisu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more v istanbulskom paláci Dolmabahce v piatok 22. júla 2022.
António Guterres, Sergej Šojgu, Olexandr Kubrakov a Recep Tayyip Erdogan počas podpisu dohody o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more v istanbulskom paláci Dolmabahce 22. júla 2022. Foto: tasr/ap

Zrodili sa dohody, ktoré zabránia hladomoru. Ukrajinci odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi


Ukrajina a Rusko v piatok v Istanbule separátne podpísali dohody s Organizáciou Spojených národov a Tureckom umožňujúce vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more, informuje TASR. Príslušný dokument za Rusko podpísali minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  3. ukrajina vojaci
  4. Google, notebook, nový cloud
  5. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  6. Vladimir Putin.
  7. Na Ukrajine prebiehajú boje
  8. Išlo o hoax?
  9. Na snímke nákladná loď Razoni vstupuje do prielivu Bospor v Istanbule 2. augusta 2022.
  10. Turecko vyjadrilo presvedčenie, že Ukrajina a Rusko sa dohodnú na predĺžení dohody o vývoze obilia cez Čierne more
  11. Volodymyr Zelenskyj (uprostred) v prístave Čornomorsk.
  12. Mimoriadne vyjadrenie Šojgua

Ako pripomína agentúra AFP, ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi z dôvodu ruskej vojenskej agresie v ich krajine. Dohody majú podľa britského denníka The Guardian umožniť aj bezpečný prevoz ruských umelých hnojív po mori, ktoré sú dôležité pre zmiernenie svetovej potravinovej krízy spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu.

Guterres: Dohoda sa nerodila ľahko

Na slávnostnom podpise zmluvy v istanbulskom paláci Dolmabahçe bol prítomný aj generálny tajomník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Guterres vo svojom príhovore uviedol, že dohoda sa nerodila ľahko. „Po tom, čo ma v apríli prijal prezident Erdogan, som sa stretol aj s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom a (ukrajinským prezidentom Volodymyrom) Zelenským. Odvtedy sme na tom pracovali dennodenne,“ povedal Guterres.

Erdogan: Vojna sa musí skončiť za rokovacím stolom

Erdogan vo svojom vystúpení vyhlásil, že dohoda zabráni hladomoru, ktorý by inak postihol miliardy ľudí, a zmierni aj infláciu vo svete. Nad implementáciou dohody bude dohliadať spoločné koordinačné centrum v Istanbule.

Turecko v spolupráci s OSN by malo zabezpečiť, aby nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu po vyložení obilia v zahraničných prístavoch neprevážali zbrane. Erdogan v príhovore zároveň vyzval Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine, pretože konflikt zasahuje nielen tieto dve zúčastnené krajiny, ale celý svet. Vojna sa podľa neho musí skončiť za rokovacím stolom.

Borrell: Dohoda je krokom správnym smerom

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v piatok vyzval na urýchlenú implementáciu dohôd podpísaných zástupcami Ukrajiny a Ruska v Istanbule, ktoré majú umožniť vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. Informuje o tom TASR na základe Borrellovho tweetu.

Agentúra AFP, odvolávajúca sa na diplomatické zdroje, predtým napísala, že vývoz obilia z Ukrajiny by sa prakticky mohol začať do polovice augusta. „Ruská nezákonná invázia na Ukrajinu vystavila milióny ľudí hrozbe hladu. Dnešná dohoda z Istanbulu je krokom správnym smerom,“ napísal Borrell, ktorý ocenil sprostredkovateľskú úlohu OSN a Turecka. V mene EÚ sa zaviazal pomáhať Ukrajine s vývozom obilia.

Šéf OSN hovorí o najdôležitejšom úspechu vo funkcii

Generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý podľa vlastných slov pracoval na sprostredkovaní dohody od apríla a zúčastnil sa aj na jej slávnostnom podpísaní v Istanbule, pre BBC povedal, že to považuje za pravdepodobne najdôležitejšiu vec, akú dosiahol vo svojej súčasnej funkcii.

USA vyzvali Čínu, aby nehromadila obilie na skladoch

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová uviedla, že podľa jej krajiny za riadnu implementáciu dohôd bude niesť zodpovednosť Rusko, napísal web denníka The Guardian. Spojené štáty podľa agentúry Reuters tiež vyzvali Čínu, aby prestala hromadiť obilie vo svojich skladoch a poskytla ho aj krajinám v núdzi.

Blokáda spôsobila výrazný nárast cien potravín

Až do 25 miliónov ton pšenice a ďalších obilnín uviazlo v ukrajinských prístavoch, ktoré zablokovali jednak ruské vojnové lode, ako aj míny, ktoré tam Kyjev umiestnil v obave z ruského útoku. Blokáda spôsobila výrazný nárast cien potravín na celom svete a vyvolala tiež obavy z hladomoru obzvlášť v najchudobnejších krajinách sveta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zrodili sa dohody, ktoré zabránia hladomoru. Ukrajinci odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne