eReport.sk
Jeden z kvarteta trestne stíhaných vyšetrovateľov NAKA, Pavol Ďurka.
Jeden z kvarteta trestne stíhaných vyšetrovateľov NAKA, Pavol Ďurka. Foto: tasr

Snaha o zastrašenie? „Čurillovci“ podali podnet na sudcu Šamka, lebo o nich blogoval!


Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko prišiel so šokujúcou informáciou. Po článku, v ktorom upozorňoval na to, že sudca Okresného súdu Bratislava III bol obvinený zo spáchania trestného činu ohýbania práva, podali na neho vyšetrovatelia NAKA, známi ako „čurillovci“, podnet na začatie disciplinárneho konania.

Šamko v predmetnom článku upozorňoval, že sudca okresného súdu bol obvinený v súvislosti so vzatím do väzby týchto vyšetrovateľov. Mohlo teda ísť o nátlak na sudcu, ktorý ale svoje rozhodnutie riadne zdôvodnil v odôvodnení rozhodnutia. Takýto nátlak považuje Šamko za neakceptovateľný.

„Vy­šet­ro­va­te­lia, kto­rých prí­pad je dos­ta­toč­ne me­diál­ne zná­my, po­da­li na mňa pod­net na za­ča­tie dis­cip­li­nár­ne­ho ko­na­nia pre môj člá­nok, kto­rý som pub­li­ko­val na tom­to webe a kto­rý sa tý­kal tres­tné­ho či­nu ohý­ba­nia prá­va a je­ho do­ka­zo­va­nia s tým, že po­doz­ri­vou oso­bou zo spá­chania toh­to tres­tné­ho či­nu má byť sud­ca Ok­res­né­ho sú­du Bra­tis­la­va III, kto­rý tých­to vy­šet­ro­va­te­ľov vzal do väz­by,“ začína svoj najnovší blog na portáli pravnelisty.sk Šamko.

Médiá mali podnet skôr ako sudca

Čurillovci v podnete obviňujú Šamka z porušenia mlčanlivosti, z vykonávania skrytého nátlaku v súvislosti s rozhodnutím, za kritiku právnej úpravy trestného činu ohýbania práva, za výkon obhajoby podozrivého sudcu, za vyzradenie informácie o priebehu vyšetrovania a vyjadrujú aj pochybnosti o jeho nestrannosti.

Je však prinajmenšom otázne, ako môže ísť o porušenie mlčanlivosti a ďalšie prehrešky, keď citlivé dokumenty mávajú neraz k dispozícii médiá ešte skôr, ako strany rôznych súdnych sporov. Dokonca aj podnet na začatie disciplinárneho konania voči Šamkovi mali médiá skôr ako samotný sudca, na ktorého je podnet podaný.

Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko.

Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko. – Foto: eReport

Už je to mi­ni­mál­ne dva ro­ky, čo v pub­li­kač­nej čin­nos­ti kri­ti­zu­jem neus­tá­le úni­ky zo spi­sov, keď vo ve­rej­nom pries­to­re čas­to ko­lu­jú rôz­ne uz­ne­se­nia o vzne­se­ní ob­vi­ne­nia, vý­po­ve­de ob­vi­ne­ných, či sved­kov, nah­ráv­ky z cha­ty, kto­ré sa nás­led­ne zve­rej­ňu­jú a ko­men­tu­jú. Tak­tiež sa stá­va, že súčas­ťou toh­to ko­lo­be­hu vo ve­rej­nom pries­to­re sa sta­ne aj nap­rík­lad pod­net na mo­je disciplinárne ko­na­nie (kto­rým dis­po­no­va­li no­vi­ná­ri skôr ako ja) ale­bo aj žia­dosť vy­šet­ro­va­te­ľa o zba­ve­nie ml­čan­li­vos­ti sud­cu. Za ta­kej­to si­tuácie má prís­tup k ta­ké­mu­to ma­te­riá­lu kto­koľ­vek a môže sa stať aj pred­me­tom od­bor­nej dis­ku­sie (to sa sta­lo aj v da­nom prí­pa­de),“ vysvetľuje sudca Šamko

Vyhlásenie združenia hovorí v Šamkov prospech

Zásadnou otázkou tohto prípadu je, či má byť sudca mimo súdnej siene nečinný, alebo či sa má, v prípade potreby, aj inou formou podieľať na fungovaní spravodlivosti a to hlavne v prípadoch, kde vidí zlyhania a neprávosti. V sudcov prospech hovorí aj verejné vyhlásenie Zdru­že­nia za ot­vo­re­nú jus­tí­ciu, ktoré bolo vydané ešte v roku 2016: „Sud­ca nie je a ne­mô­že byť úpl­ne v ús­tra­ní reál­ne­ho ži­vo­ta, kto­ré­ho je sú­čas­ťou a ne­mož­no od ne­ho po­ža­do­vať, aby reali­tu ig­no­ro­val. V tej­to ve­ci Peter Šam­ko ne­bol, a ani nie je, ako sud­ca čin­ný. Nie je ani prav­de­po­dob­né, že by pred­met­ná vec moh­la byť pri­de­le­ná v bu­dúc­nos­ti do je­ho súd­ne­ho od­de­le­nia. Tak, ako je le­kár aj mi­mo vý­ko­nu služ­by po­vin­ný za­siah­nuť na ochra­nu bez­pros­tred­ne oh­ro­ze­né­ho ži­vo­ta či zdra­via iné­ho člo­ve­ka, tak aj člen kaž­dej práv­nic­kej pro­fe­sie má mo­rál­no – etic­ký zá­vä­zok pris­pie­vať k zvy­šo­va­niu právne­ho po­ve­do­mia spo­loč­nos­ti a zlep­šo­va­niu fun­go­va­nia práv­ne­ho štá­tu. Ak sud­ca vní­ma, že niek­to­ré zlož­ky štát­nej mo­ci tý­mi­to hod­no­ta­mi pohŕda­jú ale­bo ich ig­no­ru­jú, či ich do­kon­ca ohrozu­jú, má mo­rál­no – etic­kú po­vin­nosť neml­čať“.

Mlčanie nemá nič s nestrannosťou a nezávislosťou

Šamko si myslí, že sudca si svoju nezávislosť nevytvorí tak, že sa nebude vyjadrovať k zásadným právnym témam. „Pred­sta­va, že sud­ca sa uzat­vo­rí pred oko­li­tým sve­tom vo všet­kej je­ho pestros­ti a zlo­ži­tos­ti do akej­si klau­zú­ry a tým sa sta­ne nes­tran­ným a ne­zá­vis­lým, je ne­po­chyb­ne naiv­ná. Naj­vyš­ší správ­ny súd ČR vo svo­jom roz­hod­nu­tí zvý­raz­nil, že sud­ca, kto­rý je od­bor­nou ko­mu­ni­tou uz­ná­va­ný, ne­bo­jí sa ko­mu­ni­ko­vať a dis­ku­to­vať, a to aj veľ­mi ot­vo­re­ne, o od­bor­ných otáz­kach, a pri­tom dá­va jas­ne naj­avo, že nes­lú­ži ni­ko­mu a ni­čo­mu, je tým naj­lep­ším reprezentantom súd­nej mo­ci,“ konštatuje krajský sudca.

Celý podnet je zo strany „čurillovcov“ podľa Šamka nedôvodný a naviac dodáva, že majú na neho títo vyšetrovatelia „spadeno“. „Ten­to môj ná­zor mož­no vy­vo­diť už len z to­ho, že v ča­se rozhodova­nia kraj­ské­ho sú­du o sťaž­nos­ti oh­ľad­ne ich väz­by na­mie­ta­li mo­ju za­uja­tosť (čo viem z mé­dií) – a to na­priek to­mu, že som vo ve­ci vô­bec ne­roz­ho­do­val, bol som do­kon­ca na do­vo­len­ke (na do­vo­len­ku som pri­tom nas­tú­pil eš­te v ča­se, keď tá vec ani ne­bo­la pred­lo­že­ná na kraj­ský súd). Po ná­miet­ke za­uja­tos­ti te­raz nas­le­du­je pod­net na mo­je dis­cip­li­nár­ne stí­ha­nie – a tak mi to tro­chu pri­po­mí­na vy­stup­ňo­va­nú sna­hu vy­šet­ro­va­te­ľov (ale­bo po­lí­cie?) nie­len dis­kre­di­to­vať moju oso­bu (po ná­miet­ke za­uja­tos­ti a pod­ne­te na dis­cip­li­nár­ne ko­na­nie už mô­že nas­le­do­vať zrej­me len tres­tné stí­ha­nie), ale aj o sna­hu za­stra­šiť ma v mo­jej pub­li­kač­nej čin­nos­ti,“ uzavrel Šamko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je to aj dôvod prečo zrušil protest
  2. súd, kladivko, žena, sudkyňa
  3. Robert Fico
  4. Monika Kavecká (OĽANO).
  5. Mária Kolíková (Za ľudí).
  6. Je pravda na poslednom mieste?
  7. Ľudovít Makó
  8. Inštitút väzby je na Slovensku stále problematický
  9. Inštitút väzby je na Slovensku stále problematický

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Snaha o zastrašenie? „Čurillovci“ podali podnet na sudcu Šamka, lebo o nich blogoval!