Snáď len žartoval. Bývalý policajný prezident za vlády Ivety Radičovej, ktorý pred voľbami vstúpil do strany Progresívne Slovensko, Jaroslav Spišiak, dal rozhovor pre SME. A tak každý môže posúdiť, akú odbornosť, zákonnosť a spravodlivosť, by táto strana priniesla Slovensku,. Ak by sa stal ich predseda Michal Šimečka premiérom. Stačí sa pozorne započúvať do slov pána Spišiaka. Ktorý robil dlho poradcu ex ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi..
Plány nevyšli
Jaroslav Spišiak bol poradcom pána Mikulca. Možno práve preto na začiatku rozhovoru zopakoval jeho tézu o tom, že po voľbách dávajú kvôli Ficovi policajti hromadné výpovede. Problémom je, že on sám predtým v RTVS tvrdil, že až 50% policajtov volilo vo voľbách stranu Smer…
Za tým sa spoločne s redaktorkou dotkli témy policajnej reformy. Ktorú verejnosti sľubovali Matovič s Mikulcom. A Spišiak radil, ako to treba urobiť. Dozvedeli sme sa, že zo sľubov zostali len sľuby kvôli strane Sme rodina. Tá mala byť proti. A preto sa s ňou ani nezačalo.
Snáď len žartoval
Okrem toho sa divák mohol dozvedieť aj to, že Hamran dosadil všade na vysoké funkcie „elitu s dobre nastaveným morálnym kompasom. Ktorá je profesne aj ľudsky bez poškvrny.“ Nuž, taký pán Ďurka je naozaj „elita sama.“
A o tom, či „dobre nastavený morálny kompas,“ znamená to, že vyšetrovatelia tipujú, „kto si to vo väzbe hodí,“ prípadne by „išli kúpiť aj lano,“ by sa asi dalo naozaj polemizovať.
To najhoršie však prichádza niekde v polovici rozhovoru. Keď sa redaktorka opýta, „či predsa len sa nestalo, že policajti postupovali trochu nezákonne. Keď sa rezort spravodlivosti musel ospravedlniť Kaliňákovi. Za nezákonné vznesenie obvinenia, zadržanie a väzbu.“
Právny štát Progresívneho Slovenska
Odborník z Progresívneho Slovenska vysvetlil, že „keď sa koná zákonne, tak to predsa tá druhá strana vie. A očakáva tie kroky.“ (zákonné) A preto je podľa pána Spišiaka, dobré, „keď sa niekedy posunie ta hranica zákonnosti.“
Pani redaktorka, ktorá veľmi rada hodnotí samu seba ako demokratku a objektívnu, nezávislú novinárku, a nás ako „konšpirátorov,“ by sa možno mala nad týmito jeho slovami zamyslieť. Je to právny štát, v ktorom polícia „tak trochu posúva hranice zákona?!!!!“ V demokracii? Pán Spišiak hneď za tým dodal, „že teda ono to len vyzeralo, že sa tie hranice zákona tak trochu posúvajú, ale vlastne vždy konali v medziach zákona.“
Čo je samo o sebe logickým i právnym nezmyslom. Asi tak, ako je „morálne a etické,“ aby trestne stíhaný vyšetrovateľ, ktorý má byť podľa Zákona o štátnej službe postavený mimo službu, dostal vysoké miesto. Na ktorom vyšetruje svoje vlastné trestné činy, z ktorých je obvinený.
Apropó, prečo tá „čestná elita,“ tvrdí, že nič nespáchala, nahrávky sú zmanipulované, ale zároveň žiadajú, aby boli zničené?
A môžeme si tiež položiť inú otázku. Nakoľko je odborné, morálne a čestné, aby si pán vyšetrovateľ Svitok podpisoval to, že pán Svitok môže prevziať utajené spisy k tejto „elite?“
Tak hlavne slušne, čestne, s „dobre nastaveným morálnym kompasom“ a v medziach zákona..
Zdroj: SME, Hospodárske noviny, RTVS
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Odborník Spišiak z PS: Aj za mojich čias sme trochu posúvali hranicu zákona. Hamran to robí elitne!