tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Smerák Melicher ukázal na Vietnam: Za nákupy covid testov tam stíhajú politikov. Na Slovensku je ticho!

Mladý člen predsedníctva strany Smer-SD Igor Melicher upozorňuje na dianie vo Vietname, kde zatkli desiatky vysoko postavených politikov za sporný nákup testov na odhalenie ochorenia Covid-19. Pripomína, že pochybnosti o čistote takéhoto nákupu sú aj na Slovensku.

Trnavská firma Eurolab Lambda, od ktorej štát kúpil obrovské množstvo rýchlotestov na odhalenie koronavírusu má byť totiž napojená na hneď troch významných predstaviteľov koalície: Igora Matoviča (OĽANO), Richarda Sulíka (SaS) a Borisa Kollára (Sme rodina). Vláda v čase, keď opozícia nákupy očkovacích látok spochybňovala, obvinenia odmietala. Orgány činné v trestnom konaní okolo celého prípadu záhadne mlčia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. predseda vlády v demisii Igor Matovič (OĽaNO)

„Oficiálne Vietnamské zdroje dnes informovali, že zatkli ministra zdravotníctva, primátora hlavného mesta a trestné stíhajú ďalších 60 vysokopostavených ľudí zo štátnych úradov za to, že počas pandémie účelovo nakupovali predražené testy na covid,“ upozorňuje Melicher.

Prečo štát nekupoval testy priamo od výrobcu?

Okrem prepojenia na politikov bol v čase nákupu podozrivý aj spôsob, akým štát testy obstarával. Keby ich nakupoval priamo od výrobcu, ich cena by bola o dosť nižšia. Namiesto toho štát využil služby sprostredkovateľa, ktorý si vyúčtoval vysokú maržu.

„Spomeňme si na malú trnavskú firmu Eurolab Lambda, cez ktorú štát nakúpil milióny kusov antigenovych testov. Táto trnavská firma je jasne prepojená na Matoviča a na Sulíka. Doteraz nie je jasné, prečo štát nenakúpil testy štandardne od výrobcu v Kórei, ale musel na to použiť sprostredkovateľa v podobe malej firmy z Trnavy bez akýchkoľvek predošlých skúseností, ktorá si na tomto nenáročnom biznise zarobila približne 5 miliónov eur do vrecka,“ konštatuje mladý politik.

Vietnamom by sme sa vraj mohli inšpirovať

Z Vietnamu by sme si pri tom podľa Melichera mohli vo vyšetrovaní podobných káuz brať príklad. „Vietnam je zaujímavá krajina. V mnohom by sme sa ním skutočne mali inšpirovať. Napríklad vo vyšetrovaní zločinov, ktoré spáchala vláda počas pandémie. Indícií je aj u nás na stole dosť,“ uzavrel Melicher.

Zdroj: fb/generaciamladejlavice

Čo hovorí oficiálna správa z Hanoja

V súvislosti s vyšetrovaním zvýšenia cien testov na COVID-19 zatkli vo Vietname ministra zdravotníctva i primátora hlavného mesta Hanoj, informovala v stredu agentúra AP s odvolaním sa na vietnamské štátne médiá.

Nguyen Thanh Long bol odvolaný z funkcie ministra zdravotníctva a Chu Ngoc Anh, ktorý bol predtým ministrom pre vedu, bol zbavený funkcie primátora Hanoja. Oboch vylúčili z vládnucej komunistickej strany a podľa ministerstva verejnej bezpečnosti sú vyšetrovaní pre zneužitie právomocí.

Generálny riaditeľ spoločnosti Viet A sa údajne priznal, že jeho spoločnosť so sídlom nadhodnotila predajnú cenu jednej testovacej súpravy na približne 20 dolárov, čo je o 45 percent viac ako bola pôvodná cena. Firma tak na rozdiele v cenách zarobila 21,5 milióna dolár

Vyšetrovatelia tohto prípadu už dávnejšie dospeli k záveru, že zlé riadenie na ministerstvách pre vedu a zdravotníctva umožnilo spoločnosti Viet A Technology Corporation zvyšovať ceny testovacích súprav dodávaných nemocniciam a zdravotným strediskám vo Vietname.

Podľa ministerstva verejnej bezpečnosti bolo pre spoluúčasť na tomto zdražovaní zadržaných alebo sa vyšetruje takmer 60 podozrivých vrátane úradníkov ministerstiev, vedúcich predstaviteľov úradov verejného zdravotníctva a armádnych generálov.

Generálny riaditeľ spoločnosti Viet A bol zatknutý už vlani v decembri. Počas vyšetrovania sa údajne priznal, že jeho spoločnosť so sídlom v Hočiminovom Meste nadhodnotila predajnú cenu jednej testovacej súpravy na približne 20 dolárov, čo je o 45 percent viac ako bola pôvodná cena. Firma tak na rozdiele v cenách zarobila 21,5 milióna dolárov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smerák Melicher ukázal na Vietnam: Za nákupy covid testov tam stíhajú politikov. Na Slovensku je ticho!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku