Sme hlboko znepokojení! Odkázali znovu raz strážcovia európskej demokracie Orbánovi. Najnovšie tak urobila komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová. Jej postoje priniesol spravodajca TASR. problémom je najnovší nápad maďarského premiéra, a to zriadiť Úrad na obranu suverenity. Vyzerá to ale tak, že v Únii môže štát všetko, okrem suverenity..
Mohlo by vás zaujímať
Sme hlboko znepokojení!
Mijatovičová zdôraznila, že vláda v Budapešti by od tohto návrh mala upustiť. Šéfa Úradu na obranu suverenity by mal vymenovať prezident krajiny na návrh predsedu vlády.
„Úrad by mal neobmedzenú právomoc žiadať od kohokoľvek citlivé údaje a súkromné informácie, a to bez akéhokoľvek právneho opravného prostriedku. Návrh balíka zákonov predložený do parlamentu spolu s návrhom vlády na vloženie odkazu na nový úrad do ústavy je taký vágny, že invazívne skúmanie navrhovaného úradu by sa mohlo stať zbraňou proti každému, kto bude považovaný za protivníka. Napríklad v dôsledku činností zameraných na ovplyvňovanie demokratickej diskusie,“ skonštatovala.
Mimovládky si nedáme..
Komisárka v správe pre médiá dôsledne varovala pred krokmi prijatými v Maďarsku, ktorých cieľom je uvaliť svojvoľné obmedzenia pre mimovládne organizácie a ochrancov ľudských práv.
„Vyjadrila som tiež znepokojenie nad nadmerným dosahom výkonných právomocí a snahami podkopať nezávislosť súdnictva. Ak bude tento návrh prijatý, poskytne vláde ešte viac príležitostí umlčať a stigmatizovať nezávislé hlasy a oponentov,“ vysvetlila.
Nie je to zásah do suverenity?
Ďalej tiež podotkla, že „návrhy zákonov s ďalekosiahlymi dôsledkami na fungovanie ľudských práv, demokracie a právneho štátu v Maďarsku by mali podľa prejsť komplexnou kontrolou a zmysluplnými konzultáciami predtým, ako budú predložené parlamentu.“
Otázkou je, či toto nehraničí so zásahom do suverenity členského štátu Únie. A nakoľko je v súlade s princípmi právneho štátu, aby akákoľvek krajina musela konzultovať s Bruselom, či Štrasburgom, návrhy zákonov, ktoré chce prijať. Moc demokraticky to neznie..
Ak teda chce Brusel, či ako v tomto prípade Štrasburg, vyčítať Orbánovi, že nie je demokrat, ale autokrat, možno by nebolo na škodu veci, keby sa ako autokrati nechovali aj „unijní demokrati.“
Zdroj: spravodajca TASR Jaromír Novak
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ďalší veľký spor medzi Orbánom a Úniou. Komisárka Rady Európy: Toto je už vrchol všetkého!