eReport.sk
Porazená CDU
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr/ap

Líder nemeckých konzervatívcov Söder navrhuje predčasné voľby: Scholz je úplne mimo!


Popredný predstaviteľ opozície v Nemecku v pondelok vyhlásil, že stredoľavicová vláda spolkového kancelára Olafa Scholza by mala vyhlásiť predčasné voľby, pretože už nie je schopná vyriešiť problémy krajiny. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vraj všetkých šikanuje
  2. Sprava nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a izraelský prezident Jicchak Herzog po tlačovej konferencii v Berlíne 4. septembra 2022.
  3. Nie je zaujatosť ako zaujatosť?

Tvojej vlády stačilo

Markus Söder, predseda bavorskej konzervatívnej strany Kresťanskosociálna únia (CSU), v rozhovore s novinármi v Berlíne nadniesol možnosť predčasných parlamentných volieb 9. júna 2024 – v rovnakom termíne, v akom sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu (EP).

Nemecká koaličná vláda podľa neho zápasí s vnútornými spormi a súdnym rozhodnutím, ktoré zmietlo jej rozpočtové plány.

Vláda by mala čeliť hlasovaniu o dôvere „nie v parlamente, ale pred nemeckým ľudom“, povedal Söder.

Chce zmenu

Nové voľby by podľa neho mohli vyústiť do tradičnej „veľkej koalície“ medzi konzervatívcami a stredoľavicovými sociálnymi demokratmi nemeckého kancelára Scholza, pričom uviedol, že iné kombinácie by krajine neposkytli potrebné vedenie.

Söder následne naliehal na spolkovú vládu, aby „uviedla na pravú mieru“, ako bude hospodáriť s rozpočtom po rozhodnutí ústavného súdu, na základe ktorého v plánoch koalície vznikla „medzera“ vo výške 60 miliárd eur.

Konzervatívna opozícia by nemala námietky, ak by spolková vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu, ktorá by umožnila prijať osobitný rozpočet na rok 2023 s cieľom odvrátiť krízu, ale aj tak by tento krok považovala za nesprávny, povedal Söder.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Líder nemeckých konzervatívcov Söder navrhuje predčasné voľby: Scholz je úplne mimo!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne