eReport.sk
Na vodu vláda pozabudla?
Minister financií Igor Matovič. Zdroj: fb igor matovic

Slováci nemajú čo jesť, parlament rokuje o finančnej pomoci Ukrajine. Matovič: Musíme byť solidárny!

Slováci nemajú čo jesť. žiadnej reálnej pomoci od Hegerovej vlády sa stále nedočkali. Keď trebalo rokovať o pomoci pre Slovákov, v lete vláda riešila samú seba, potom niekto odpojil káble, či zablokoval parlament. Život je však zdá sa, otázkou priorít. Národná rada SR rokuje v skrátenom legislatívnom konaní o finančnej injekcii pre Ukrajinu. Návrh pripravil sám financmajster Matovič.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Blaha si podal koaličných politikov
  2. brusel si berie pôžičky
  3. Odvolaná vláda stoji za Zelenským

Novela zákona o mimoriadnych štátnych zárukách má pomôcť Ukrajine pri problémoch s likviditou. Právnu normu v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Návrh novely zákona z dielne Ministerstva financií (MF) SR bol predložený z dôvodu prijatia opatrení EÚ, v reakcii na hospodársku situáciu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu a následne problémy s likviditou, ktorým Ukrajina čelí v dôsledku tejto invázie.

Dotlačila nás k tomu Únia?

Vojna na Ukrajine má podľa rezortu financií zásadný negatívny dosah na ekonomiku Ukrajiny. Vzhľadom na susedstvo mnohých členských štátov s Ukrajinou, tieto negatívne dosahy ovplyvňujú aj krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky.

V reakcii na túto situáciu vydala EÚ 20. septembra rozhodnutie, ktorým sa poskytuje výnimočná makrofinančná pomoc Ukrajine, posilňuje spoločný rezervný fond zárukami členských štátov a osobitnou tvorbou rezerv na niektoré finančné záväzky týkajúce sa Ukrajiny.

Solidarita

Poskytnutie výnimočnej finančnej pomoci Ukrajine umožní podľa MF SR reagovať na hospodársku krízu v súvislosti s ruskou inváziou koordinovane a účinne v duchu solidarity EÚ so susedskými štátmi. 

Slováci nemajú čo jesť

Solidarita je krásny prejav ľudskosti. O tom niet pochýb. Otázkou však zostáva, kedy začne byť Hegerova vláda solidárna k vlastným občanom. Z ktorých daní a práce žije. Keďže Finančná správa vybrala minulý rok na daniach od Slovákov o viac ako miliardu eur viac, ale štát stále na nič nemá, ďalšou otázkou môže byť, prečo. Odpoveď je už zrejme jasná.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slováci nemajú čo jesť, parlament rokuje o finančnej pomoci Ukrajine. Matovič: Musíme byť solidárny!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti