eReport.sk
Ohrozí rozhodnutie vlády Slovákov?
Exminister financií Igor Matovič a dočasne poverený premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr

Úplní babráci? Vládny návrh zákona o regulácii ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom!

Vládny návrh na zmenu zákona o regulácii, o ktorom rokuje Národná rada (NR) SR v skrátenom konaní, je nebezpečný a ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom. Tvrdí to Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT). Vláda podľa teplární k návrhu nezaručuje kompenzačné mechanizmy, ktoré by zabránili spadnúť dodávateľom tepla do platobnej neschopnosti. Tá by mohla viesť k núdzovým stavom v zásobovaní teplom, upozornil zväz. Sú Hegerovci neschopní a naozaj úplní babráci?

Mohlo by vás zaujímať

  1. 5 tipov na úsporné kúrenie
  2. V popredí predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  3. Očkovacia lotéria zachraňovala životy
  4. Bývalý novinár Lintner vyzýva

Určenie limitu nárastu ceny tepla na rok 2023 nariadením vlády a povinnosť dodávateľov tepla uplatňovať takto určené ceny, musí byť podľa zväzu podmienené minimálne schválením schémy pomoci a vyhlásením výzvy na predkladanie žiadostí v rámci dotačnej schémy. Tá by mala zabezpečiť kompenzáciu rozdielu medzi cenou schválenou úradom a cenou uplatnenou na základe nariadenia vlády.

Babráci?

„Hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom pre obyvateľstvo, školy, škôlky a nemocnice, ak sa dodávatelia dostanú do situácie, že nebudú mať za čo nakúpiť plyn. Táto novela je to isté, akoby vláda zastropovala cenu chleba na 30 centov, občan príde do obchodu a regály sú prázdne, lebo za 30 centov chlieb nikto neupečie. Toto sa môže stať v teple,“ priblížil predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Vládny zákon ohrozuje ľudí

„Zákon uvádza len vágne formulácie, že dotáciu možno poskytnúť, teda v podstate, keď ju neposkytne, nič neporuší. V návrhu nie je žiadna previazanosť medzi zastropovaním cien a kompenzáciami, a to je najväčšie nebezpečie, ktoré môže dostať spoločnosti na kolená,“ zdôraznil Janiš.

„Bezprecedentná pomoc“

Nepripravenosť štátu na poskytnutie kompenzácií pri súčasnom zavedení povinnosti dodávateľov tepla uplatňovať znížené ceny, môže regulovaným subjektom spôsobiť v krátkom čase hospodárske problémy až platobnú neschopnosť s vplyvom na bezpečnosť dodávok tepla.

Vyzerá to tak, že úplne najlepšie táto vláda robí, keď nerobí vôbec nič. Bez zákonov o takejto „pomoci“ sa bežným Slovákom nebude žiť ľahko. S takouto „pomocou“ ešte horšie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Úplní babráci? Vládny návrh zákona o regulácii ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti