eReport.sk
Eiffelova veža v Paríži. Foto: tasr

Energetická kríza naplno úraduje: Európa musí riešiť nevídanú dilemu!

Do Európy sa po dvoch rokoch pandemických obmedzení vracajú tradičné vianočné trhy. Radnice na kontinente však v čase energetickej krízy čelia dileme – má byť vianočné osvetlenie tlmené, aby vyslali posolstvo šetrenia energiou a solidarity s občanmi a zároveň chránili verejné pokladnice? Alebo naopak ako signál vzdoru po dvoch rokoch blokád sa majú mestá rozžiariť sviatočnou náladou, o ktorej maloobchodníci dúfajú, že ľuďom otvorí peňaženky.

Nevídaná dilema

Od Paríža po Londýn predstavitelia miest obmedzujú počet hodín, keď svieti vianočná výzdoba. Mnohí prešli na energeticky úspornejšie LED svetlá. Londýnska Oxford Street dúfa, že zníži spotrebu energie o dve tretiny tým, že obmedzí osvetlenie na čas od 15.00 h do 23.00 h a vďaka montáži LED žiaroviek.

„Z ekologického hľadiska je to jediné skutočné riešenie,“ povedala obyvateľka Paríža Marie Breguetová pri prechádzke po Champs-Élysées, ktorá je osvetlená len do 23.45 h namiesto do 2.00 h ako počas minulých Vianoc.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. orbán bruselu vadím ja
  2. Biden je pripravený rokovať s Putinom
  3. Chvíľkový mier nezavládol
  4. Bude Európa čoskoro bez plynu?
  5. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  6. Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa prihovára na námornej prehliadke pri príležitosti Dňa námorníctva v Petrohrade v nedeľu 31. júla 2022. Vpravo ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Vianočná výzdoba svieti aj na budapeštianskej Andrássyho triede, často označovanej za maďarskú Champs-Élysées. Úradníci však rozhodli, že na rozdiel od minulých rokov nenainštalujú zhruba 2 kilometre bielych žiaroviek na mestské dominanty vrátane mostov cez Dunaj.

„Úspora na dekoratívnom osvetlení je o tom, že žijeme v časoch, keď potrebujeme každú kvapku energie,“

povedal zástupca primátora Budapešti Ambrus Kiss.

Nemyslí si, že šetrenie na osvetlení odradí turistov od návštevy vianočných trhov, ktoré každoročne prilákajú státisíce návštevníkov.

V talianskom horskom mestečku Borno v Lombardii cyklisti na stacionárnych bicykloch dodajú energiu mestskému vianočnému stromčeku tým, že budú nabíjať batérie kinetickou energiou. Naskočiť môže ktokoľvek a čím rýchlejšie šliape, tým jasnejšie sú svetlá. Inde v meste nebude žiadne sviatočné osvetlenie.

V Taliansku mnohé mestá tradične rozsvecujú vianočné stromčeky na námestiach 8. decembra, na sviatok Nepoškvrneného počatia. Majú tak ešte čas vymyslieť, ako spojiť sviatočnú náladu so šetrením energie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Energetická kríza naplno úraduje: Európa musí riešiť nevídanú dilemu!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti