eReport.sk
Všetci okrem Ameriky?
Predseddníčka EK Ursula von der Leyenová. Foto: tasr/ap

Slabučké európske armády? Bojová výdrž len tri dni a vysoké náklady na pomoc Ukrajine!

Slabučké európske armády? Európa momentálne na pôde medzinárodných vzťahov a globálnej politiky robí kroky, ktoré sa javia byť odvážnejšie, než na čo reálne má. Vypovedajú o tom aj posledné správy o stave európskych armád, ktoré vôbec nie sú potešujúca. V rozdávaní sankcií a kritike Ruska Európa celosvetovo dominuje. Avšak z mocenského a vojenského hľadiska je na tom veľmi zle.

Európa nie len, že nemá jasne stanovené svoje záujmy a nedisponuje spoločným armádnym projektom, no dokonca aj tie najväčšie národné armády sa nemôžu porovnávať s armádami iných svetových veľmocí. Nemecká armáda, ktorá je kostrou európskej obrany, by v boji údajne vydržala len maximálne tri dni. S informáciami prišiel portál Startitup.

Málo munície a problematická technika

Pro pohľade na správu eurokomisárky Evy Höglovej (SPD) je otázne, či vystrkovanie rožkov je zrovna najvhodnejšou stratégiou. Zásoby munície by mal mať nemecký Bundeswehr len na tri dni. Problémy by mal mať aj s vojenskou technikou, konkrétne s bojovým vozidlom pechoty Puma a s vrtuľníkmi Eurocopter Tiger, z ktorých väčšina je nefunkčná.

Z čoho teda európske armády „rozdávajú“ na Ukrajinu, keď nevedia udržiavať ani svoju vlastnú bojaschopnosť? „Začnem témou materiálu a zhrniem to do jednej vety: Bundeswehr má všetkého príliš málo a od 24. februára 2022 má ešte menej. To platí pre tréning, to platí pre cvičenia a to platí aj pre výstroj na zemi,“ uviedla komisárka pred novinármi.

Problémom aj dary Ukrajine

A to, že jedným z problémov Bundeswehru sú aj rozsiahle darčeky smerujúce na Ukrajinu, nie je žiadnym hoaxom. Zbrane a techniku, ktorú Nemecko posiela na Ukrajinu, nie je tamojšia armáda schopná nahrádzať v rýchlosti, ktorá by sa dnes vyžadovala. Príkladom majú byť húfnice, ktoré by Nemci potrebovali mať už pripravené. Realitou je však len štádium obstarávania týchto strojov. Ak by to s nemeckou armádou takto išlo ďalej, modernizácia by trvala až 50 rokov. Kasárne sú podľa eurokomisárky v žalostnom stave.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Porazená CDU
  2. Skúšali to na nás už počas covidu
  3. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko
  4. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  5. Jednota Ukrajiny a USA sa rozpadá

„85 percent konštrukcie budovy potrebuje renováciu alebo je úplne preč,“ uvádza sa v správe. „Videli sme netesné okná, poškodenie vodou z prasknutých potrubí a poškodených striech, nepoužiteľné sociálne zariadenia a ubytovanie v neprijateľnom stave. Hygienické a stavebné predpisy môžu viesť k tomu, že kuchyňa bude kedykoľvek zatvorená,“ vysvetľuje komisárka.

Chýbajú aj bežné veci

V Nemecku sú pritom rozhovory o komplikovanejšej a drahšej technike momentálne pasé. Armáde totižto chýba aj základné vybavenie – napríklad prilby pre pilotov. Vojaci tvrdia, že na prilby niektoré posádky čakajú už 10 rokov. Jedným z hlavných problémov prílišná byrokracia ministerstva obrany.

Ženy v armáde

Komisárka navrhuje zjednodušenie pravidiel a armáda by aspoň dočasne mohla obstarávať rýchlejšie. Výnimkou nie sú ani personálne problémy, keďže sa nemecká armáda v posledných rokoch sústredila na nábor žien.

„Pištoľové rukoväte nie sú vhodné pre menšie ruky, strih košieľ a nohavíc stále nezodpovedá tvaru ženského tela, dámske spoločenské obleky pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia, plavky sú objemné a v skutočnosti nevyhovujú rôznym požiadavkám na veľkosť a podprsenky a pančuchové nohavice sú nižšej kvality s minimálnou trvanlivosťou,“ dodáva komisárka v správe.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slabučké európske armády? Bojová výdrž len tri dni a vysoké náklady na pomoc Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: