eReport.sk
Porazená CDU
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto: tasr/ap

Scholz: Únia musí urýchlene konať. Dodávky zbraní a munície na Ukrajinu sú spomalené!

Vojnová ekonomika nadovšetko. Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na čo najrýchlejšie dodávky munície ukrajinským silám na obranu pred ruskými inváznymi jednotkami. TASR informuje na základe správ agentúr DPA a AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. O zlých politikoch a modlách
  2. Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak
  3. Ruský prezident Vladimir Putin
  4. Pápež František

Na Západe nič nové

„Je veľmi dôležité, aby sme Ukrajine rýchlo poskytli potrebnú muníciu,“ povedal Scholz poslancom dolnej komory nemeckého parlamentu, Bundestagu.

Prisľúbil, že tejto záležitosti sa budú európski lídri venovať aj na budúcotýždňovom summite EÚ, kedy by mali byť prijaté „ďalšie opatrenia na to, aby sa dosiahlo ešte lepšie a kontinuálnejšie zásobovanie“ Kyjeva muníciou.

Zbrane, zbrane, zbrane

Dodal, že Berlín je pripravený zahrnúť do súvisiacich projektov obstarávania i ďalšie členské štáty EÚ.

Scholz v Bundestagu ohlásil aj ďalšie dodávky zbraní a vybavenia pre ukrajinské sily, ku ktorým má dôjsť v spolupráci s ďalšími štátmi EÚ.

Nikdy nie je dosť

Západné krajiny, ktoré podporujú Kyjev, upozorňujú na to, že Ukrajina čelí kritickému nedostatku munície pre húfnice.

Keďže denne vypáli tisíce nábojov v boji proti ruským silám. Ukrajina tvrdí, že každý mesiac potrebuje 350.000 nábojov. Aby mohla odrážať ruské útoky a tiež spustiť vlastnú protiofenzívu.

AFP priblížila, že krajiny EÚ v súčasnosti uvažujú o konkrétnych aspektoch muničných dodávok. Napríklad o tom, kto bude zodpovedný za zadávanie objednávok a či bude možné objednávať iba od európskych výrobcov.

Vojnová ekonomika nadovšetko

Cieľom pondelkového stretnutia ministrov obrany a zahraničných vecí je navrhnúť plán v objeme dve miliardy eur, ktorého súčasťou majú byť aj zákazky na výrobu munície. Tento plán by sa mohol následne schváliť na dvojdňovom summite v Bruseli, ktorý sa začne budúci štvrtok.

Eurokomisár pre vnútorný trh EÚ Thierry Breton minulý týždeň vyhlásil, že je „absolútne nevyhnutné posunúť sa smerom k vojnovej ekonomike“, čím by sa mal dosiahnuť významný nárast kapacít výroby zbraní a munície.

Nie sme vo vojne

Nemecký minister obrany Boris Pistorius však proti tomu namietal s argumentom, že v takomto prípade by sa všetko podriadilo produkcii zbraní a munície. „My – Európska únia a Nemecko – nie sme vo vojne,“ tvrdil Pistorius.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz: Únia musí urýchlene konať. Dodávky zbraní a munície na Ukrajinu sú spomalené!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie