eReport.sk
Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko
Mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom: tasr

Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko: Je čas obnoviť mierové rozhovory!

Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko. Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang vo štvrtok vyzval Kyjev a Moskvu, aby „čo najskôr“ obnovili mierové rozhovory. Odôvodnil to obavami, že konflikt „sa môže vystupňovať a vymknúť spod kontroly“.

Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko

Peking „dúfa, že všetky strany (konfliktu) zachovajú pokoj a zdržanlivosť, čo najskôr obnovia mierové rozhovory a vrátia sa na cestu politického urovnania“, povedal šéf čínskej diplomacie Čchin ukrajinskému ministrovi zahraničných vecí Dmytrovi Kulebovi v telefonáte. Podľa Čchina „Čína dúfa, že Ukrajina a Rusko nestratia nádej na dialóg a rokovania“.

Telefonát s Kulebom

Telefonát bol prvým oficiálnym rozhovorom oboch politikov od nástupu Čchina do funkcie vlani v decembri. „Čína má obavy, že kríza sa vystupňuje a vymkne spod kontroly,“ vyhlásil.

Je čas obnoviť mierové rokovania

Západné krajiny kritizujú Čínu, že neodsúdila inváziu Moskvy na Ukrajinu. Peking minulý mesiac poprel tvrdenia Spojených štátov, že uvažuje nad dodávkou zbraní Rusku, čím by ho vo vojne podporila. Minulý mesiac tiež zverejnil dokument so stanoviskom k ruskej vojne na Ukrajine, v ktorom vyzýva na dialóg a snaží sa zaujať pozíciu neutrálneho sprostredkovateľa v konflikte.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  3. Skúšali to na nás už počas covidu
  4. Sebavedomie vďaka Ukrajine?

Čína návrh podporuje

Čchin vo štvrtok v telefonáte zopakoval svoju podporu tomuto návrhu. Dodal, že Peking „si zachováva objektívny a spravodlivý postoj k ukrajinskej záležitosti, je odhodlaný podporovať mierové rozhovory a vyzýva medzinárodné spoločenstvo na vytvorenie podmienok pre mierové rozhovory“.

Orbán: Ukrajina i Únia by mala konečne hovoriť o mieri

Musí zaznieť aj hlas mieru! Európa trpí vojnovou psychózou, kontinent sa zo dňa na deň ženie do vojny, vyhlásil v súvislosti s vojnou na Ukrajine predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Na summite Turkickej rady v Ankare. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko: Je čas obnoviť mierové rozhovory!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie