eReport.sk
ukrajinský vojak čaká v zákope
Ukrajinský vojaci si musia kupovať darované, ale ukradnuté nepriestrelné vesty za drahé peniaze na čiernom trhu! Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Škandál: Zbrane a výstroj dodávané na Ukrajinu končia na čiernom trhu, odkiaľ si ich Ukrajinci draho kupujú!

Ruská invázia na Ukrajinu zjednotila svet a mnohé krajiny sa rozhodli pomáhať nášmu východnému susedovi. Niektoré finančne, iné dodávkami vojenských zbraní a techniky. Lenže… Práve s tými sa deje niečo, s čím asi nikto nerátal!

To, čo zistil jeden z vojenských expertov na Ukrajine je doslova šokujúce. Ako o tom informuje portál ta3.com, zbrane, ktoré sú tam dodávané na podporu obrany proti Rusku končia na čiernom trhu! A nielen to, ale Ukrajinci si ho odtiaľ kupujú za drahé peniaze naspäť!

Z čierneho trhu kupovala aj vojenská polícia

Ukrajine dodáva zbrane a vojenskú techniku za obrovské milióny najmä USA, ale pomáhajú aj mnohé štáty EÚ, vrátane Slovenska. Čo sa však deje? Niečo, nad čím zostáva rozum stáť. Ukrajinskí vojaci, ak chcú používať zbrane či nepriestrelné vesty, sú za ne nútení draho platiť, lebo tento darovaný materiál končí pomerne drahý na čiernom trhu! Znie to až neuveriteľne, ale je to tak. Zistil to americký vojenský expert major Glenn Ignazio, ktorý nedávno navštívil Ukrajinu. Podľa denníka The Express Ignazio uviedol, že keď vstúpil do vojnovej zóny každý sa ho pýtal, kde dostane nepriestrelnú vestu. Z jeho slov vyšlo najavo, že ukrajinská armáda a polícia kupujú výzbroj na čiernom trhu za prirážku, lebo ju kradnú!

Ako vidíme, väčšie zbraňové systémy sa darí dostať na správne miesta, no čím je to menšie, tým ľahšie je to ukradnúť, a použiť na čiernom trhu.

Major Glen Ignazio, vojenský expert z USA

Major Ignazio skonštatoval, že ho táto skutočnosť „naozaj znepokojuje“, a mala by nastať nejaká vnútorná očista. Ignazio tiež uviedol, že len na výzbroj, nepriestrelné vesty a podobný materiál, zaslali Ukrajine 50-tisíc dolárov. „Každý deň, a bol som tam 24 hodín sedem dní v týždni, sa ma každý pýtal – armáda, polícia, civili, či im môžeme tej nepriestrelnej výstroje poslať viac. Nanešťastie, dostala sa na čierny trh, kde si pred pár týždňami kúpila svoje vlastné aj vojenská polícia. A zaplatili za ňu podstatne viac. Za výbavu, o ktorej sa zistilo, že je darovaná Spojenými štátmi americkými, a mali by ju dostať zadarmo,“ povedal nahnevaný major, podľa ktorého ide o záležitosti kde musí fungovať vnútorný poriadok.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
  2. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.
  3. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  4. Dvanásťročná ukrajinská utečenkyňa Jeva Skalijecká

Čím je to menšie, tým sa to ľahšie kradne

„Ako vidíme, väčšie zbraňové systémy sa darí dostať na správne miesta, no čím je to menšie, tým ľahšie je to ukradnúť, a použiť na čiernom trhu,“ skonštatoval pohoršený Glenn Ignazio. Toto všetko vyplávalo na povrch po tom ako šéf ukrajinského parlamentného výboru pre financie odhalil, že napriek darom Západu sa na takúto formu podpory armády míňajú miliardy dolárov. Ukrajina podľa neho minula 250 miliárd hrivien na financovanie armády a podporu ľudí, ktorí boli prinútení opustiť svoje domovy, alebo tých, ktorých domy boli zničené.

Zdroj: ta3.com


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál: Zbrane a výstroj dodávané na Ukrajinu končia na čiernom trhu, odkiaľ si ich Ukrajinci draho kupujú!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti