eReport.sk
Sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin počas návštevy Slovenska v septembri 2021.
Sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin počas návštevy Slovenska v septembri 2021. Foto: tasr

Sekretár Vatikánu bránil Františka: Je pápež proruský preto, že volá po mieri a pozýva zamyslieť sa?

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v utorok bránil pápeža Františka pred kritikou, že v otázke ruskej invázie na Ukrajinu zaujíma proruské postoje, informuje TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
  2. Ukrajinský vojak kráča ulicami v obliehanom prístavnom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny počas 17. dňa ruskej invázie na Ukrajine v sobotu 12. marca 2022.
  3. Pápež František
  4. Americký prezident Joe Biden podpisuje prelomový zákon o dotáciách vo výške 52,7 miliardy USD (51,49 miliardy eur) na podporu výroby a výskum polovodičov v USA, v Bielom dome vo Washingtone 9. augusta 2022.
  5. Je pápežov stav vážny?

„Je pápež proruský preto, že volá po mieri? Pretože nás pozýva zamyslieť sa, čo k tomuto znepokojivému vývoju viedlo?“ pýtal sa Parolin v rozhovore, ktorý poskytol talianskemu geopolitickému časopisu Limes, z ktorého cituje web Vatican News.

„Použitie zbraní je za určitých podmienok prípustné“

Parolin zdôraznil, že pápež „ruskú agresiu na Ukrajine od prvej chvíle jednoznačne odsúdil a nikdy nekládol útočníkov a napadnutých na jednu úroveň“.

Použitie zbraní je podľa kardinála za určitých podmienok prípustné, vrátane obrany alebo prípadov, keď sa „všetky ostatné prostriedky na ukončenie agresie ukážu ako neúčinné, existujú reálne vyhliadky na úspech a použitie zbraní nespôsobí väčšie zlo a neporiadok než to, ktoré sa nimi má odstrániť“. Parolin pritom kritizoval „bezohľadné“ používanie zbraní v mnohých častiach sveta. Tlmočil pápežov pohľad, že „vojna začína v srdci človeka“ a „každý útok odďaľuje mier a komplikuje prípadné vyjednávania“. Hlava katolíckej cirkvi tieto výzvy podľa neho často opakuje, avšak cíti sa byť s nimi ako „hlas volajúceho na púšti“.

Pápežove cesty sú zamerané na dosiahnutie výsledkov

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine Parolin kritizoval „neochotu k skutočným mierovým rozhovorom“ a prijatiu ponuky nezávislej mediácie.

„Je zjavné, že nestačí, ak túto možnosť navrhne iba jedna strana. Obe strany musia prejaviť ochotu,“ zdôraznil vatikánsky štátny sekretár. Ohľadne špekulácií o možnej návšteve pápeža Františka na Ukrajine Parolin uviedol, že pontifikove cesty sú zamerané na dosiahnutie konkrétnych výsledkov. „Preto pápež povedal, že chce vycestovať do Kyjeva – aby priniesol ľuďom sužovaným vojnou útechu a nádej. Zároveň oznámil svoju pripravenosť vycestovať do Moskvy za podmienok, ktoré budú naozaj nápomocné mieru,“ povedal Parolin.

Plány stretnutia pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom, ktoré sa malo uskutočniť tohto roku v Jeruzaleme, sú nateraz odložené. Takéto stretnutie by totiž podľa Parolina v súčasnej situácii mohlo byť nesprávne pochopené a bolo by príliš poznačené prebiehajúcim vojenským konfliktom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sekretár Vatikánu bránil Františka: Je pápež proruský preto, že volá po mieri a pozýva zamyslieť sa?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre