eReport.sk
Pápež František opäť vyslovil myšlienky, ktoré mnohých západných politikov nepotešia. Foto: tasr

Pápež opäť brnká po nose: Vojna na Ukrajine bola možno nejakým spôsobom vyprovokovaná

Hlava katolíckej cirkvi, pápež František, je človekom, ktorý nie raz povie to, čo má na srdci. A vôbec pri tom neberie ohľady na názory politikov, ktoré sa často klonia na rozličné strany tak, ako fúka vietor. Rovnako ako teraz, keď vyslovil svoj dosť zásadný názor na vojnu na Ukrajine.


Situácia na Ukrajine nie je čiernobiela a tamojšia vojna „bolo možno nejakým spôsobom vyprovokovaná“. Vyhlásil to pápež František v interview zverejnenom dnes v jezuitskom časopise Civilta Cattolica, ktoré redaktorom poskytol ešte minulý mesiac. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusi narazili na statočných ľudí, ktorí zápasia o prežitie

Zatiaľ, čo odsudzujeme „zúrivosť a krutosť ruských vojakov, nesmieme zabúdať na skutočné problémy, ak ich chceme vyriešiť“, uviedol František, pričom spomenul faktory, ktoré podnecujú vojnu. Konkrétne menoval zbrojný priemysel. „Je pravda, že Rusi si mysleli, že všetko sa o približne týždeň skončí, no zmýlili sa. Narazili na statočných ľudí, ktorí zápasia o prežitie… Naozaj by som chcel vyzdvihnúť hrdinstvo ukrajinského ľudu,“ uviedol František. Pápež ďalej prezradil, že niekoľko mesiacov predtým, ako ruský prezident Vladimir Putin poslal ruskú armádu na Ukrajinu, sa stretol s nemenovanou hlavou štátu, ktorá vyjadrila obavy, že NATO „šteká na brány Ruska“ spôsobom, ktorý môže viesť k vojne.

Nevidíme celú túto drámu, odohrávajúcu sa za touto vojnou, ktorá bola možno nejako buď vyprovokovaná, alebo jej nebolo možné predísť.

Pápež František

„Nevidíme celú túto drámu, odohrávajúcu sa za touto vojnou, ktorá bola možno nejako buď vyprovokovaná, alebo jej nebolo možné predísť,“ povedal František. Následne si položil rečnícku otázku, či z neho toto vyjadrenie robí „proputinovského“ zástancu. „Nie, tým nie som. Takéto vyjadrenie by bolo zjednodušené a nesprávne,“ uviedol najvyšší pontifex. František zároveň v rozhovore vyjadril nádej, že sa v septembri v Kazachstane na medzináboženskom podujatí stretne s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom. Títo dvaja cirkevní lídri sa mali pôvodne stretnúť tento mesiac, avšak pre vojnu na Ukrajine bolo toto stretnutie zrušené.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
  2. Premiér Heger a prezidentka Čaputová si s pápežom rozumeli. Aktuálne sa však jeho vyjadreniam komentovať nechcú.
  3. Pápež František
  4. Pápež František.

Kirill, ktorý je blízkom spojencom Putina, verejne vyjadruje podporu ruskej vojenskej operácii na Ukrajine. V tejto súvislosti pápež tiež uviedol, že počas marcového telefonátu Kirillovi povedal: „Brat môj, nie sme klerikmi štátu, sme duchovnými ľudu“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež opäť brnká po nose: Vojna na Ukrajine bola možno nejakým spôsobom vyprovokovaná

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti