tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Americký prezident Joe Biden podpisuje prelomový zákon o dotáciách vo výške 52,7 miliardy USD (51,49 miliardy eur) na podporu výroby a výskum polovodičov v USA, v Bielom dome vo Washingtone 9. augusta 2022.
Americký prezident Joe Biden podpisuje prelomový zákon o dotáciách vo výške 52,7 miliardy USD (51,49 miliardy eur) na podporu výroby a výskum polovodičov v USA, v Bielom dome vo Washingtone 9. augusta 2022. Foto: tasr/ap

Čína sa opäť pustila do USA: Americký zákon o čipoch je hrozba pre obchod a útok na Peking!

Čína v stredu kritizovala zákon USA na podporu výroby a vývoja čipov v Spojených štátoch a zníženie závislosti od ázijských dodávateľov. Označila ho za hrozbu pre obchod a útok na čínske podnikanie. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Zákon, ktorý tento týždeň podpísal prezident Joe Biden, sľubuje dotácie a inú pomoc až vo výške 52 miliárd USD (50,72 miliardy eur) pre investorov v tomto dôležitom odvetví priemyslu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Budova newyorskej burzy v New Yorku 3. augusta 2022.
  2. Sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin počas návštevy Slovenska v septembri 2021.
  3. Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
  4. Vztýčenie čínskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.
  5. Vztýčenie čínskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.

Čiastočne reaguje aj na varovania, že dodávky čipov môžu byť prerušené, ak Čína zaútočí na Taiwan, ktorý vyrába až 90 % technologicky najvyspelejších čipov. Čínska vládnuca Komunistická strana si nárokuje ostrov ako súčasť svojho územia.

Čína: Časti zákona obmedzujú bežné investície

Opatrenie USA „naruší medzinárodný obchod a globálne dodávateľské reťazce“, povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. „Čína je rozhodne proti tomu,“ vyhlásil.

Časti zákona obmedzujú bežné investície a ekonomické a obchodné aktivity amerických spoločností v Číne, poznamenal Wang Wen-pin bez uvedenia podrobností.

Prerušenie globálnych dodávok čipov po pandémii nového koronavírusu zabrzdilo výrobu širokej škály produktov od smartfónov po autá. Upriamilo tiež pozornosť na závislosť sveta od taiwanských čipov a čínskych tovární, ktoré montujú väčšinu elektronických zariadení.

Peking minulý týždeň spustil vojenské cvičenia

Čínska Komunistická strana medzitým minula desiatky miliárd dolárov na rozvoj vlastnej výroby čipov. Jej továrne však produkujú čipy nižšej triedy pre autá a iné produkty, ale nedokážu dodávať špičkové čipy pre smartfóny a iné zariadenia.

Obavy z ďalšieho narušenia dodávok vyvolali čínske hrozby útoku na Taiwan. Peking minulý týždeň spustil vojenské cvičenia okolo ostrova ako odvetu za návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej.

Čína verí, že návštevy amerických predstaviteľov na Taiwane by mohli povzbudiť tamojších lídrov, aby trvali na nezávislosti ostrova, čo je krok, ktorý podľa Pekingu povedie k vojne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína sa opäť pustila do USA: Americký zákon o čipoch je hrozba pre obchod a útok na Peking!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku