eReport.sk
Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
Jeffrey D. Sachs, Zdroj: jeffsachs.org

Ekonóm upozornil: Vojna sa neskončí prehrou Putina! To, čo opakuje Západ a USA je absurdnosť


Uznávaný americký ekonóm Jeffrey Sachs na nedávnej konferencii s názvom Slobodné myšlienky o budúcnosti, ktorú zorganizovali Univerzita v Brescii a Nadácia Eni Enrica Matteiho, vyzval na ukončenie vojny na Ukrajine.

Na slová ekonóma Sachsa upozornil v pondelok večer web týždenníka Trend. Jeffrey Sachs pre diskusný panel v talianskom meste Brescia počas svojho prejavu v súvislosti s vojnou na Ukrajine označil rétoriku západných politických lídrov ako aj prezidenta Spojených štátov za absurdnú. Podľa neho sa konflikt na území nášho východného suseda neskončí porážkou šéf Kremľa.

Ak sa nepristúpi na kompromisy, hrozí vraj svetová vojna

„Ale neskončí sa, drahí priatelia, porážkou (ruského prezidenta) Vladimira Putina. A to bez ohľadu na to, koľkokrát túto absurdnosť povedia západní politici vrátane amerického prezidenta Joea Bidena,“ uviedol popredný ekonóm.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Ropovod Družba
 2. KĽDR je podľa Bidena
 3. Ježiš Kristus na kríži, symbol Veľkej noci.
 4. Jeremy Corbyn
 5. Michail Gorbačov na prvom summite s Ronaldom Reaganom v Ženeve v novembri 1985.
 6. Na Ukrajine prebiehajú boje
 7. Macron, vpravo, a Zelenskyj
 8. Ruský prezident Vladimir Putin.
 9. Spojenci na summite prisľúbili vojenskú pomoc
 10. Nemecký kancelár Olaf Scholz
 11. Sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin počas návštevy Slovenska v septembri 2021.
 12. Ilustračné foto
 13. Nemecký kancelár Olaf Scholz
 14. Generálny tajomník OSN António Guterres

Sachs je presvedčený, že vojna sa skončí vo chvíli, keď NATO záväzne potvrdí, že sa nebude rozširovať na Ukrajinu, a keď sa dosiahne výsledok v rokovaniach. Ekonóm zároveň varoval pred treťou svetovou vojnu: „Ak budeme pokračovať v ceste, ktorou kráčame teraz, teda že budeme dodávať Ukrajine viac a viac zbraní, že pôjdeme poraziť Putina, že neurobíme žiadne kompromisy, že pôjdeme vytlačiť Rusko z Krymu a tak ďalej, tak Ukrajina zmizne z mapy alebo pôjdeme do tretej svetovej vojny.“ 

Podľa Sachsa stabilitu vo svete môže garantovať iba definitívne nastolenie mieru na Ukrajine, „ale nie za podmienok NATO“.

NATO podľa ekonóma porušilo jasné záväzky

A čo podľa ekonóma predchádzalo vypuknutiu vojny? Sachsova rétorika v tejto súvislosti dokonala kopíruje názory, ktoré sú mainstreamovými médiami, západnými politikmi či USA označované za dezinformácie či prokremeľskú propagandu.

„Ľudia by mali vedieť, že táto vojna vypukla preto, lebo Spojené štáty trvali na rozšírení NATO smerom na východ – úplne nezodpovedne, úplne v rozpore so záväzkami, ktoré dali (poslednému sovietskemu lídrovi Michailovi) Gorbačovovi a (prvému prezidentovi Ruskej federácie Borisovi) Jeľcinovi. V tých dňoch som tam bol. Boli to jasné záväzky: žiadne rozširovanie NATO smerom na východ, určite nie na Ukrajinu a do Gruzínska,“ podčiarkol Sachs.

„Musíme zastaviť rétoriku o porážke Putina“

Ekonóm zdôraznil, že vojnu je nutné zastaviť rokovaniami, pričom podľa neho zachovanie Ukrajiny, by malo byť nad ambíciami rozširovať ďalej NATO. „Naša vlastná nerozvážnosť je teraz v srdci bezprecedentnej nestability. Túto vojnu musíme zastaviť rokovaniami. Musíme zastaviť rétoriku o porážke Putina, porážke Ruska. Je potrebné skôr zastaviť rozširovanie NATO, zachovať Ukrajinu, nechať Rusko odísť, to je to, čo je teraz na stole. Avšak NATO a najmä USA to neakceptovali. Ale potom Európa, bohužiaľ, stratila svoj hlas, (taliansky premiér Mario) Draghi, (francúzsky prezident Emmanuel) Macron a (nemecký kancelár Olaf) Scholz, všetci stratili svoj hlas. Nevedeli povedať, čo je pre Európu správne. Tak išli spolu s USA a tu sme skončili,“ dodal.

VIDEO Jeffrey Sachs: Je potrebné zastaviť rétoriku „víťazstva nad Ruskom“ a sadnúť si za rokovací stôl, no Washington to nechce akceptovať (v angličtine)

Zdroj: yt/brick in the wall

Kto je Jeffrey D. Sachs?

Sachs je svetovo uznávaný profesor ekonómie, autor bestsellerov, inovatívny pedagóg a globálny líder v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.

„Je všeobecne uznávaný za odvážne a efektívne stratégie na riešenie zložitých výziev vrátane úniku z extrémnej chudoby, globálneho boja proti klimatickým zmenám spôsobeným ľudskou činnosťou, medzinárodným dlhovým a finančným krízam, národným ekonomickým reformám a kontrole pandémie a epidemických chorôb,“ uvádza sa na stránke jeffsachs.org.

To, že ide o skutočne rešpektovanú osobnosť a nie konšpirátora, či nebodaj niekoho, kto vedome šíri proruskú propagandu, potvrdzujú aj ďalšie údaje:

 • Sachs pôsobí ako riaditeľ Centra pre trvalo udržateľný rozvoj na Kolumbijskej univerzite, kde má hodnosť univerzitného profesora, najvyššiu akademickú hodnosť univerzity.
 • Sachs zastával pozíciu riaditeľa Zemského inštitútu na Kolumbijskej univerzite v rokoch 2002 až 2016.
 • Je prezidentom Siete riešení pre udržateľný rozvoj OSN,
 • predsedom komisie Lancet COVID-19,
 • spolupredsedom Rady inžinierov OSN pre energetiku Transition,
 • komisár Širokopásmovej komisie OSN pre rozvoj,
 • čestný profesor Tan Sri Jeffrey Cheah, udržateľného rozvoja na Sunway University,
 • akademik Pápežskej akadémie sociálnych vied vo Vatikáne a obhajca cieľov trvalo udržateľného rozvoja generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.
 • V rokoch 2001 – 2018 pôsobil Sachs ako osobitný poradca generálnych tajomníkov OSN Kofiho Annana (2001 – 7), Pan Ki-muna (2008 – 2016) a Antónia Guterresa (2017 – 2018).

Zdroj: trend.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ekonóm upozornil: Vojna sa neskončí prehrou Putina! To, čo opakuje Západ a USA je absurdnosť

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: