eReport.sk
Boris Kollár (Sme rodina).
Boris Kollár (Sme rodina). Foto: nrsr

Šéf Sme rodina Boris Kollár: Darí sa nám prijímať zákony, ktoré pomáhajú ľuďom!

Parlament v týchto dňoch schválil novely zákonov, ktorými sa zavádza otcovská dovolenka, rodičovský bonus a generálny pardon v Sociálnej poisťovni.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Krajniak to vidí jasne
  2. Na ilustračnej snímke otec so synom.
  3. odchod mohol byť dôstojnejší
  4. minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina)
  5. Protest v Prahe
  6. Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík.
  7. Krajniak to vidí jasne
  8. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
  9. Zuzana Čaputová sa rozpráva s klientkou v Dennom centre seniorov v Brezovej pod Bradlom v auguste 2022.

Zdá sa, že menšinovej vláde sa zatiaľ darí presadzovať zásadné zákony, ktoré môžu pomôcť státisícom ľudí na Slovensku. Po minulotýždňovom schválení zákona o energetike, ktorý posilňuje právomoc štátu zasiahnuť v prípadoch energetickej krízy, ako je tá súčasná, tento týždeň získala podporu novela zákona o sociálnom poistení.

Teší ma, že naša menšinová vláda bola doteraz úspešná a podarilo sa jej presadiť dobré veci pre ľudí.

Boris Kollár líder Sme rodina a šéf NR SR

Novela pochádza z dielne hnutia Sme rodina a prináša niekoľko významných opatrení ako pre ľudí, ktorí sa kvôli neúnosne vysokým poplatkom a pokutám stali dlžníkmi, tak aj pre dôchodcov a mladé rodiny. Predseda parlamentu Boris Kollár neskrýva svoju radosť, že sa napriek nedávnemu rozpadu koalície darí v parlamente prijímať zákony tejto vlády.

„Teší ma, že naša menšinová vláda bola doteraz úspešná a podarilo sa jej presadiť dobré veci pre ľudí. Zavedením rodičovského bonusu pomáhame ľuďom na dôchodku, aby sa zvýšil ich príjem. Generálny pardon v Sociálnej poisťovni pomôže k oddlženiu viac ako miliónu ľudí a je to výborný základ pre všeobecnú exekučnú amnestiu. A otcovská dovolenka po narodení dieťaťa je vítanou novinkou pre všetky mladé páry a rodiny, ktoré čakajú dieťa,“ povedal Boris Kollár.

Otcovská štrnásťdňová platená dovolenka sa zavádza od 1. novembra 2022 a vzťahuje sa na novopečených otcov, ktorí môžu zostať doma spolu s partnerkou a dieťaťom po ich príchode z pôrodnice.

Podľa ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) si dôchodcovia ročne prilepšia približne od 150 až do viac ako 700 eur v závislosti od počtu detí, ktoré vychovali a od výšky príjmu ich detí.

Rodičovský bonus sa týka všetkých rodičov – poberateľov starobného dôchodku, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa. Na tento bonus by malo mať nárok až 80 % dôchodcov. Novela zákona vstúpi do platnosti od 1. 1. 2023, v prvom roku bude bonus vyplatený jednorazovo, od roku 2024 mesačne.

Ako uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny, je to dôležitý krok vlády, ktorý prispeje k tomu, aby sa príjmy jednej z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva reálne zvýšili. Dôchodcovia si ročne prilepšia približne od 150 až do viac ako 700 eur v závislosti od počtu detí, ktoré vychovali a od výšky príjmu ich detí. Minister tiež uviedol, že pracujúcim deťom sa nezvýšia dane či odvody a rodičovské bonusy bude vyplácať Sociálna poisťovňa automaticky.

Generálny pardon v jednej inštitúcii nemožno pokladať za všeobecnú exekučnú amnestiu, každopádne pôjde o oddlženie obrovského počtu ľudí a dá sa predpokladať, že Sme rodina sa bude snažiť v oddlžovaní pokračovať a exekučnú amnestiu zavádzať postupne.

Pre hnutie Sme rodina je bezpochyby veľkým víťazstvom aj generálny pardon v Sociálnej poisťovni. O exekučnej amnestii hovorí hnutie už dlho. Až doteraz sa im amnestiu nedarilo presadiť, pretože nenašli na jej presadenie podporu u svojich koaličných partnerov. Generálny pardon v jednej inštitúcii nemožno pokladať za všeobecnú exekučnú amnestiu, každopádne pôjde o oddlženie obrovského počtu ľudí a dá sa predpokladať, že Sme rodina sa bude snažiť v oddlžovaní pokračovať a exekučnú amnestiu zavádzať postupne.

Schválený generálny pardon sa dotkne viac ako milióna ľudí – zamestnávateľov, SZČO a fyzických osôb. Bude platiť od marca 2023. Dlžníkom bude odpustená povinnosť zaplatiť penále, ak uhradia istinu, teda dlžné poistné v Sociálnej poisťovni do 31. augusta 2023.

Zdá sa, že pri niektorých dôležitých zákonoch, napriek rozporom v parlamente, nastávala vzácna zhoda medzi koalíciou a časťou opozície, vďaka čomu prešli zákony a práca vlády nebola paralyzovaná, ako to ešte koncom leta predpovedali niektorí politickí analytici. Uvidíme, čo nám prinesie najbližší vývoj udalostí…


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf Sme rodina Boris Kollár: Darí sa nám prijímať zákony, ktoré pomáhajú ľuďom!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti