eReport.sk
Primár Jakub Hložník. Zdroj: fb/mzsr

Primár to už nevydržal: Vážení, takáto je pravda o neobsadených pľúcnych ventiláciách


Ďalší lekár, ktorému došla trpezlivosť. Primára oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny v jednej z bratislavských nemocníc Jakuba Hložníka vytočili správy o tom, že máme plno voľných prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu. A pritom nám denne zomierajú desiatky ľudí na covid. Ako to teda je?

„No ďalšia story čo sa šíri internetom. Ako to, že máme skoro tisícku prístrojov na umelú ventiláciu pľúc, obsadených je nejakých 250 a hlásime voľných len pár lôžok pre ventilovaných,“ začal primár.

Odpoveď je veľmi jednoduchá, aj keď veľmi smutná. Uvedené prístroje môže totiž obsluhovať len skúsený lekár anesteziológ a tí by sa dali v týchto časoch vyvážiť zlatom. Lekára pohoršilo aj to, že niekto hundral, prečo rezort zdravotníctva nevyškolil takýchto lekárov, ktorí by tieto prístroje zvládli obsluhovať. „Jedná sa o sofistikovane prístroje s ktorými sa lekár učí robiť doslova roky. Tu nejde o to zapnúť či vypnúť ten pristroj či nastaviť hodnoty, ale toho pacienta treba najskôr zaintubovať, čiže zaviesť pacientovi do dýchacích ciest „hadičku“ ( orotrachealna kanyla), ktorá sa napojí na hadice pristroja na umelú ventiláciu pľúc. Je to výkon, ktorý môže robiť samostatne len skúsený lekár-anesteziológ, ktorý má za sebou stovky intubácii,“ opisuje, kde je problém.

Dodáva, že následne lekár nastavuje správne zvolený ventilačný režim ( je ich viac) a parametre toho ktorého ventilačného režimu, ako sú tlaky v dýchacích cestách, razový objem, frekvencia dychových cyklov, prietok plynov, vdychovaný objem kyslíka. Aby toho ešte nebolo dosť, nastavuje aj alarmy. „Všetko sa nastavuje individuálne na základe klinického stavu pacienta a hlavne rozsahu poškodenia pľúc,“ pokračuje Hložník.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Primár Jakub Hložník
  2. Zuzana Čaputová počas očkovania 27. decembra 2020.
  3. V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Prizvukuje, že liečba nepozostáva len z pľúcnej ventilácie. Pacienti väčšinou užívajú aj množstvo liekov a tak sa postup musí ušiť každému chorému na mieru. „Tieto zručnosti a vedomosti lekár získa až po rokoch praxe a ukončení špecializačnej prípravy skúškou = atestáciou v odbore anesteziológia a intenzívna medicína. Táto príprava trvá 5 rokov a jednoducho tu tých lekárov máme nedostatok. A tu som sa od politikov dozvedel, že toto všetko sa asi da zvládnuť formou letného kurzu. Asi by ani jeden z nich nechcel aby ich ošetroval taký lekár,“ pohoršuje sa odborník.

Na záver svojho statusu si neodpustil rypnúť aj do našich politikov. „Denne sa stávame terčom primitívnych útokov a vyhrážok a to aj vďaka niektorým politikom, ktorí si spravili z covidu svoju politickú agendu a doslova hecujú ľudí. A druhá časť politikov z nás spravila nevoľníkov. Čiže oba tábory zdravotníkov doslova hodili cez palubu. Po tejto vlne nás tu bude ešte menej ochotných si ničiť vlastné zdravie v nekonečných nočných službách a starať sa o ľudí, čo si nie že našu prácu nevážia, ale sa nám vyhrážajú a chovajú sa ako IV. cenovej…“ dodal sklamane Hložník.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Primár to už nevydržal: Vážení, takáto je pravda o neobsadených pľúcnych ventiláciách

33 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne