eReport.sk
Zvolený kandidát na predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) Pavol Naď .
Pavol Naď. foto: tasr

SaS víta zvolenie Pavla Naďa za kandidáta na šéfa Najvyššieho správneho súdu

Koaličná SaS víta zvolenie sudcu Pavla Naďa za kandidáta na predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico mu blahoželá k zvoleniu.

Poslanec za liberálov Alojz Baránik tvrdí, že rozmanitá právnická kariéra dáva Naďovi dobrý základ na to, aby stál pri úspešnom zrode tejto inštitúcie, “ktorá musí mať za cieľ zmenu fungovania Slovenska ako právneho štátu”. Tímlíder SaS za spravodlivosť vyhlásil, že bude zaujímavé sledovať, ako ovplyvní rozhodovaciu prax nového súdu skutočnosť, že sa o sudcovské pozície môžu uchádzať aj nesudcovia.

“Nebude to mať ľahké, pretože správny súd je mimoriadne ťažká agenda,” zdôraznil Fico. Myslí si, že reálne naštartovanie tohto súdu bude ešte dlho trvať. Podotkol, že Smer-SD považuje za neférové a diskriminačné, aby sa musel sudca zo správneho kolégia Najvyššieho súdu SR postaviť na rovnakú štartovaciu pozíciu “ako nejaký podnikový právnik”.

Naďa zvolila Súdna rada za kandidáta na predsedu NSS SR na svojom utorkovom zasadnutí. Hlasovalo za neho všetkých 17 prítomných členov. Ešte ho musí vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy. Funkčný má byť od 1. augusta.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport