eReport.sk
Delta variant, koronavírus
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Zásadný objav z USA: Deltu šíria zaočkovaní s porovnateľnou vírusovou náložou ako neočkovaní!

V USA platia nové pravidlá pre nosenie ochrany tváre. Tamojšie stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) aktualizovalo svoje pokyny pre plne zaočkovaných ľudí. Odporučilo, aby sa opätovne používali rúška či respirátory vo verejných priestoroch a v rizikových oblastiach – a to bez ohľadu na stav očkovania. Zistili totiž, že pri infekcii delta variantom majú plne vakcinovaní podobnú vírusovú nálož ako nezaočkovaní. Podľa CDC preto existuje riziko, že covid môžu prenášať rovnako.

Rozhodnutie o rúškach bolo prijaté na základe nových údajov, ktoré CDC získala. V pravidelnej týždennej správe o chorobnosti a úmrtnosti stredisko informuje, že infekcia pri delta variante viedla k podobne vysokej náloži vírusu SARS-CoV-2 u očkovaných a neočkovaných ľudí.

To, podľa CDC naznačuje zvýšené riziko prenosu a vyvoláva obavy, že na rozdiel od iných variantov môžu očkovaní ľudia infikovaní deltou prenášať vírus. Toto zistenie označila šéfka CDC Rochelle P. Walenská za kľúčový objav. „V oblastiach so značnou a vysokou mierou šírenia nákazy CDC odporúča plne zaočkovaným ľuďom nosiť rúška vo verejných vnútorných priestoroch,” vyhlásila Walenská.

Predmetná správa amerického strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb. – Foto: CDC

Väčšina zaočkovaných hlásila príznaky

Podľa štúdie CDC, tri štvrtiny ľudí infikovaných covidom na júlových verejných podujatiach na myse Cape Cod v štáte Massachusetts boli plne zaočkovaní. Medzi obyvateľmi Massachusetts od 3. do 26. júla objavili 469 prípadov súvisiacich s týmito podujatiami. Z toho 74 % bolo plne vakcinovaných. Veľká väčšina hlásila aj príznaky a sedem ľudí bolo hospitalizovaných.

Protesty proti očkovaniu boli aj v zahraničí:

  1. 200 dolárov
  2. Izrael, protest v Jeruzaleme.
  3. Delta variant, koronavírus, covid
  4. Delta variant, koronavírus, covid
  5. Demonštrant drží masku s podobizňou Macrona.
  6. Delta variant, koronavírus, covid

Okres Barnstable informoval k 30. júlu, že v ohnisku nákazy bolo zaznamenaných už 934 prípadov. Takmer štyri pätiny spomedzi zaočkovaných ľudí hlásili aj príznaky ako sú kašeľ, teplota, bolesť hlavy či hrdla. Hospitalizovaní boli štyria ľudia. Autori štúdie preto odporučili, aby ľudia nosili rúška vo vnútorných verejných priestoroch bez ohľadu, či sú zaočkovaní alebo nie.
      

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport